БМТ Тараққиёт Дастурининг Ўзбекистондаги доимий вакили билан учрашув
Бугун, 7-октябрь куни Транспорт вазири Илҳом Маҳкамов БМТ Тараққиёт Дастурининг Ўзбекистондаги доимий вакили Акико Фужии хоним билан учрашди.
Учрашувда бугунги кунда амалга оширилаётган “Тошкент – паст углеродли транспортга инвестицияларни жадаллаштириш” (TAILEV) лойиҳаси доирасида эришилган натижалар, истиқболдаги лойиҳалар ва ташаббуслар муҳокама қилинди.
Хусусан, Фужии хоним транспорт соҳасини декарбонизация қилиш, жамоат транспортини ривожлантириш ҳамда иссиқхона газларини камайтириш бўйича Ўзбекистонда олиб борилаётган саъй-ҳаракатларни юқори баҳолади.
Транспорт соҳасида қўшимча иш ўринларини яратиш, аёлларга катта сиғимли автобусларни бошқариш ҳуқуқини бериш орқали соҳада гендер тенгликни таъминлаш борасида вазирликнинг роли эътироф этилди.
Шунингдек, БМТ ТД вакиллари Тошкент шаҳридаги 8-автобус саройига ташриф буюриб, электробус парки ҳамда уларни қувватлаш инфратузилмаси билан танишди.
Шу билан бирга, “Тошшаҳартрансхизмат” акциядорлик жамияти томонидан харид қилинган электробусларнинг бир қисми Глобал Экологик Жамғарманинг грант маблағлари ҳисобидан қисман молиялаштирилди.

Встреча с постоянным представителем Программы развития ООН в Узбекистане
Сегодня, 7 октября министр транспорта Ильхом Махкамов встретился с постоянным представителем ПРООН в Узбекистане госпожой Акико Фудзии.
На встрече были обсуждены результаты, достигнутые в рамках реализуемого на сегодняшний день проекта “Ташкент – ускорение инвестиций в низкоуглеродный транспорт” (TAILEV), а также перспективные проекты и инициативы.
В частности, госпожа Фудзии высоко оценила усилия, предпринимаемые в Узбекистане по декарбонизации транспортной отрасли, развитию общественного транспорта и сокращению выбросов парниковых газов.
Была признана роль министерства в обеспечении гендерного равенства в отрасли путем создания дополнительных рабочих мест в транспортном секторе и предоставления женщинам права управлять автобусами большой вместимости.
Также представители ПРООН посетили 8-й автобусный парк в Ташкенте, где ознакомились с электробусами и инфраструктурой их питания.
При этом часть электробусов, приобретенных АО “Тошшахартрансхизмат", была частично профинансирована за счет грантовых средств Глобального экологического фонда.