Болгария орқали Европа Иттифоқига юк ташувлари ривожлантирилади
Жорий йилнинг 3-4 сентабр кунлари Транспорт вазирлигида Халқаро автомобиль транспорти бўйича Ўзбекистон-Болгария қўшма комиссиясининг йиғилиши ўтказилди.
Учрашувда томонлар автомобиль транспортида халқаро юк ташувларини ривожлантириш йўналишида ҳамкорлик алоқаларини янада кенгайтириш, миллий ташувчиларга қулай шарт-шароитларни яратиш масалаларини муҳокама этишди.
Хусусан, Транскаспий халқаро транспорт йўлагидан фойдаланган ҳолда Болгария орқали Европа Иттифоқи мамлакатларига юк ташувлари ҳажмини ошириш билан боғлиқ жиҳатлар кўриб чиқилди.
Йиғилиш якунига кўра 2024 йил учун қўшимча рухсатнома бланкалари алмашилди. Шунингдек, 2025 йил учун рухсатнома бланкаларини ҳозиргига нисбатан 15 бараварга оширган ҳолда алмашишга келишилди.
Эслатиб ўтамиз, мавжуд йўналишларни диверсификация қилиш ҳамда муқобил транспорт коридорларини ривожлантириш орқали Европа Иттифоқи мамлакатларига юк ташувларини ривожлантириш мақсадида 2024 йилнинг 1 апрелидан Руминия билан икки томонлама ва транзит юк ташувларини рухсатномасиз тизимда амалга ошириш бўйича келишувга эришилган эди.

Грузовые перевозки в ЕС будут развиваться через Болгарию
3-4 сентября текущего года в Министерстве транспорта состоялось заседание совместной узбекско-болгарской комиссии по международному автомобильному транспорту.
На встрече стороны обсудили вопросы дальнейшего расширения сотрудничества в области развития международных грузовых перевозок на автомобильном транспорте, создания благоприятных условий для национальных перевозчиков.
В частности, были рассмотрены аспекты, связанные с увеличением объемов грузоперевозок в страны ЕС через Болгарию с использованием Транскаспийского международного транспортного маршрута.
По итогам встречи состоялся обмен дополнительными бланками разрешений на 2024 год. Также было согласовано обмен бланками разрешений на 2025 год, что в 15 раз больше.
Напомним, что в целях развития грузоперевозок в страны ЕС путем диверсификации существующих маршрутов и развития альтернативных транспортных коридоров с 1 апреля 2024 года была достигнута договоренность с Румынией о осуществлении двусторонних и транзитных грузоперевозок в системе без разрешений.