Эрон билан транспорт соҳасида ҳамкорликни ривожлантириш бўйича келишувларга эришилди
Жорий йилнинг 18 июнь куни Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазири Илҳом Махкамов Эрон Ислом Республикаси Йўл ва шаҳарсозлик вазири Меҳрдод Базрпош билан учрашди.
Учрашвуда томонлар транспорт соҳасидаги ўзаро манфаатли ҳамкорликни кучайтириш, транспорт коридорларини ривожлантириш, ушбу йўналишда мавжуд имкониятлардан самарали фойдаланиш билан боғлиқ жиҳатларни муҳокама этишди.
Хусусан, томонлар “Ўзбекистон – Туркманистон – Эрон” уч томонлама мультимодал транспорт коридорини ривожлантиришга ва фойдалниш бўйича ўзбек томони тақдим қилган битмни тез орада келишишга, автомобиль транспортида юк ташувлари жараёнида Эрон томонидан ўзбек миллий ташувчиларидан ундирилётган йиғимларни паритет асосида камайтириш, шунингдек, ёқилғи солиғи йиғимларини ҳам бошқа давлатларники билан тенглаштириш бўйича келишувга эришилди.
Томонлар мамлакатларимиз ўртасида савдо-сотиқ муносабатларини янада ривожлантириш, юк ташувлари ҳажмини кескин ошириш мақсадида Эрон – Ўзбекистон қўшма логистика марказини барпо этиш, қолаверса, Эрон ҳудудида жойлашган Чобаҳор ва Бандар-Аббос портлар ҳудудида ўзбек тадбиркорлари иштирокида терминаллар ва омборларни қуришга келишиб олинди.
Йўл қурилиши соҳасида Эрон тажрибаси юқори эканлигини инобага олган ҳолда қўшма корхона ташкил этишга, шунингдек, темир йўл транспорти соҳасида ҳамкорликни ривожлантириш мақсадида масъул идоралар ўртасида учрашувлар ўтказилиши белгилаб олинди.

Достигнут ряд договоренностей с Ираном о развитии сотрудничества в  сфере транспорта
18 июня текущего года министр транспорта Республики Узбекистан Илхом Махкамов встретился с министром дорожного хозяйства и градостроительства Исламской Республики Иран Мехрдодом Базрпошем.
На встрече стороны обсудили аспекты, связанные с укреплением взаимовыгодного сотрудничества в области транспорта, развитием и диверсификацией транспортных коридоров, эффективным использованием имеющихся возможностей в данном направлении.
В частности, сторонами достигнута договоренность о развитии трехстороннего транспортного мультимодального коридора  “Узбекистан – Туркменистан – Иран” и согласовании в ближайшее время соглашения по эксплуатации, представленного узбекской стороной, снижении на паритетной основе сборов, взимаемых Ираном с узбекских национальных перевозчиков в процессе перевозки грузов автомобильным транспортом, а также уравнивании налоговых сборов на топливо с налогами других стран.
С целью дальнейшего развития торговых отношений между нашими странами, резкого увеличения объемов грузоперевозок, стороны пришли к соглашению о создании ирано-узбекского логистического центра,  а также  строительстве терминалов и складов с участием узбекских предпринимателей на территории портов Чобахор и Бендар Аббас, расположенных на территории Ирана.
Учитывая большой опыт Ирана в области дорожного строительства предусмотрено создание совместного предприятия, а также  в целях развития сотрудничества в области железнодорожного транспорта запланировано проведение встреч между ответственными ведомствами.