Эрон билан транспортнинг барча йўналишларидаги ҳамкорлик ривожлантирилади
Ўзбекистон Республикаси делагациясининг Эрон Ислом Республикасига амалга оширган ташрифи доирасида Транспорт вазири Илҳом Маҳкамов Эроннинг Йўл ва шаҳарсозлик вазири Меҳрдод Базрпош билан учрашди.
Учрашувда Ўзбекистон ва Эрон ўртасида транспорт ва логистика соҳасидаги ҳамкорликни ривожлантириш масалалари муҳокама этилди. Томонлар транспорт ва  транзит соҳаси мамлакатларимиз ўртасидаги ҳамкорликнинг муҳим ва стратегик йўналишларидан бири эканлигини алоҳида қайд этиб ўтишди.
Эроннинг Йўл ва шаҳарсозлик вазири Меҳрдод Базрпош Ўзбекистон билан аралаш ташувлар соҳаси ва транзит алоқаларини ривожлантириш йўналишида ҳамкорлик қилишга тайёрлигини маълум қилди.
Учрашувда томонлар Ўзбекистон ва Эрон ўртасида транспортнинг барча йўналишларидаги ҳамкорликни ривожлантириш режаси ва Ашхобод келишувини амалга оширишга келишиб олди.
Шунингдек, учрашувда Эронннинг жанубий ва шимолий портлари имкониятларидан самарали фойдаланиш, “Шимол-Жануб” транспорт йўлаги бўйлаб ташувларни фаоллаштириш, амалдаги тарифларни пасайтириш ҳамда икки мамлакат ҳайдовчилари учун қўшимча қулайликлар яратиш орқали автомобиль ва темир йўл транспортида ташувларни енгиллаштириш масалалари кўриб чиқилди.
Учрашувда муҳокама қилинган ҳамкорлик йўналишлари доирасида келгусида амалга ошириладиган вазифалар белгилаб олинди.

Сотрудничество с Ираном будет развиваться во всех областях транспорта
В рамках визита делегации Республики Узбекистан в Исламскую Республику Иран министр транспорта Илхом Махкамов встретился с министром дорожного и городского развития Ирана Мехрдадом Базрпошем.
На встрече были обсуждены вопросы развития сотрудничества между Узбекистаном и Ираном в области транспорта и логистики. Стороны отдельно отметили, что транспортно-транзитный сектор является одним из важных и стратегических направлений сотрудничества между нашими странами.
Министр дорожного и городского развития Ирана Мехрдод Базрпош заявил о готовности сотрудничать с Узбекистаном в сфере смешанных перевозок и направлении развития транзитного сообщения.
На встрече стороны договорились о реализации плана развития сотрудничества между Узбекистаном и Ираном по всем направлениям транспорта и Ашхабадского соглашения.
На встрече также были рассмотрены вопросы эффективного использования возможностей южного и северного портов Ирана, активизации перевозок по транспортному коридору "Север-Юг", снижения действующих тарифов и облегчения перевозок автомобильным и железнодорожным транспортом путем предоставления дополнительных удобств водителям из обеих стран.
В рамках направлений сотрудничества, обсужденных на встрече, были определены задачи для дальнейшего выполнения.