Фарғона шаҳрида янги автобуслар йўловчиларга хизмат кўрсатишни бошлади
Фарғона шаҳрида аҳолига кўрсатилаётган транспорт хизматлари сифатини ошириш, шаҳар жамоат транспорти тизимини такомиллаштириш мақсадида вилоятда йўловчи ташиш фаолияти билан шуғулланувчи корхоналар томонидан ҳаракат таркибини замонавий автобуслар билан янгилаш масаласига алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Жамоат транспорти тизимини ислоҳ қилиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ–59-сон қарорида белгиланган вазифалар ижросини таъминлаш доирасида жорий йилнинг август-сентябрь ойлари давомида ташувчи корхоналар томонидан Хитойда ишлаб чиқарилган экологик тоза, барча қулайликларга эга бўлган жами 48 дона замонавий автобуслар олиб келинган эди.
Бугун, 4 ноябрь санасидан эътиборан мазкур автобуслар 1-сонли “Чимён йўли (Отчопар) – Қува йўли (Туман халқ таълими бўлими)”, 2-сонли “Водил йўли (Мустақиллик шукронаси – Марғилон йўли (2-сонли ИИБ), 4-сонли “Қувасой йўли (Гуллола кўчаси) – Марғилон йўли (2-сонли ИИБ) ҳамда 9-сонли “Марғилон йўли (Қирлола кўчаси) – Чимён йўли (Янги Ўзбекистон кўчаси) шаҳар ичи автобус йўналишларида йўловчиларга хизмат кўрсатишни бошлади.
Мазкур йўналишларда ҳаракатланаётган барча автобусларда электрон тўлов тизими жорий этилган бўлиб, ёл кира ҳақи нақд пулда 3000 сўм ва электрон шаклда (АТТО) карталари орқали эса 2400 сўм этиб белгиланган.
Жорий йил якунига қадар яна 48 дона янги автобус олиб келиниши ҳамда шаҳардаги 4 та йўналишларга бириктирилиши режалаштирилган.

В Фергане начали обслуживать пассажиров новые автобусы
Всего 48 новых автобусов курсируют на 4 городских автобусных маршрутах. На этих направлениях услуги предоставляются на основе брутто-контракта.
В целях повышения качества транспортных услуг, оказываемых населению в городе Фергане, совершенствования системы городского общественного транспорта предприятиями, занимающимися пассажирскими перевозками в области, особое внимание уделяется вопросу обновления подвижного состава современными автобусами.
В рамках реализации задач, определенных в постановлении Президента Республики Узбекистан № ПП–59 "О мерах по реформированию системы общественного транспорта", в августе-сентябре текущего года предприятиями-перевозчиками было завезено в общей сложности 48 экологически чистых современных автобусов китайского производства со всеми удобствами.
Сегодня, с 4 ноября, эти автобусы начали обслуживать пассажиров на внутригородских автобусных маршрутах №1 "Чимган йули (Отчопар) - Кува йули (Районо)," №2 "Водил йули (Мустақиллик шукронаси - Марғилон йўли (УВД №2)), №4 "Кувасой йўли (улица Гуллола) - Марғилон йўли (УВД №2)), №9 "Марғилон йўли (улица Қирлола) - Чимён йўли (ул. Янги Узбекистон).
На всех автобусах, курсирующих по этим направлениям, внедрена система электронной оплаты, а стоимость проезда установлена наличными в размере 3000 сумов и 2400 сумов через электронные карты (АТТО).
До конца этого года планируется привезти еще 48 новых автобусов и прикрепить их к 4 маршрутам в городе.