Фуқароларни хориждан олиб келиш бўйича чартер рейслар рўйхати
Ўзбекистон Республикаси Президентининг топшириғига биноан хорижий мамлакатлардан фуқароларимизни Ватанга қайтариш бўйича амалий ишлар олиб борилмоқда.
Мазкур топшириқнинг ижросини таъминлаш мақсадида, Ўзбекистон Республикасининг хорижий давлатлардаги дипломатик ваколатхоналари, консуллик муассасалари ҳамда миллий авиакомпания вакиллари томонидан Ватанга қайтиш истагини билдирган фуқароларнинг рўйхатлари шакллантирилган.
Жорий йилнинг 11 майидан 24 майига қадар фуқароларни хориждан олиб келиш жадвали тайёрланган:
Парвоз санаси
Парвоз амалга ошириладиган йўналиш
Самолётнинг Тошкентдан жўнаш вақти
1
11.05.2020 й.
Тошкент - Франкфурт - Тошкент
5:45
2
12.05.2020 й.
Тошкент - Москва - Тошкент
7:20
3
13.05.2020 й.
Тошкент - Истанбул - Тошкент
7:40
14.05.2020 й.
Тошкент - Санкт-Петербург - Тошкент
8:35
15.05.2020 й.
Тошкент - Дели - Тошкент
12:00
6
16.05.2020 й.
Тошкент - Ростов-Дон - Тошкент
11:00
7
17.05.2020 й.
Тошкент - Қозон -Тошкент
8
18.05.2020 й.
9
19.05.2020 й.
10
20.05.2020 й.
11
21.05.2020 й.
12
22.05.2020 й.
Тошкент - Лондон - Тошкент
14:00
13
23.05.2020 й.
Тошкент - Новосибирск - Тошкент
13:00
14
24.05.2020 й.
Тошкент - Шаржа - Тошкент
Амалга ошириладиган парвозларга дипломатик ваколатхоналар ҳамда консуллик муассасалари томонидан фуқаролар рўйхатга олинади ҳамда “Uzbekistan airways” авиакомпаниясига тақдим этилади ва фуқаролар ушбу рўйхат асосида ҳаво кемаси бортига киритилади.
Рўйхатга биринчи навбатда касал ёки бемор фуқаролар, ёш болали ва ҳомиладор аёллар ҳамда кекса ёшдаги фуқаролар, шунингдек бекор қилинган доимий авиақатновларга чипта ҳарид қилган фуқаролар қўйилади.
Хорижий мамлакатларнинг ички тартиб ва карантин қоидаларини бузмаслик, шунингдек фуқароларимизнинг хорижда бегона шахслар билан алоқага кирган ҳолда касалликни юқтириб олиш хавфининг олдини олиш мақсадида, дипломатик ваколатхоналар ҳамда консуллик муассасалари ходимлари фақат телефон орқали хабар беришларини кутишлари, чартер рейсига навбати келганлиги ҳақидаги хабарни олганларидан сўнггина аэропортга боришлари тавфсия этилади.
Чартер рейсларига сотувга қўйилган чипталар энг минимал тарифдан юқори бўлмаслиги белгиланган. Масалан, Москва ва Санкт-Петербург – Тошкент 147 АҚШ долл. , Деҳли-Тошкент 224 АҚШ долл. , Шаржа-Тошкент 221 АҚШ долл. , Истанбул-Тошкент 285 АҚШ долл.
Чипталарни фуқаролар парвоздан 4 соат олдин ҳорижий мамлакатларнинг халқаро аеропортларидаги “Uzbekistan airways” авиакомпаниясининг кассаларидан олишлари мумкин бўлади.
Ўзбекистон Республикасига қайтган барча фуқаролар ўрнатилган тартибда, санитария ва карантин қоидаларига қатъий амал қилган ҳолда 14 кундан кам бўлмаган муддатга карантин марказига жойлаштирилади.
Яна бир муҳим маълумот, Ўзбекистон Республикаси Президентининг топшириғига мувофиқ, бугунги кунда хорижий мамлакатлардан Ўзбекистон Республикасига қайтиш истагида бўлган барча Ўзбекистон фуқаролари босқичма- босқич равишда қайтарилади.
Шу ўринда бир нарсани алоҳида таъкидлаб ўтмоқчимиз, ҳозирги кунда коронавирус инфекцияси билан касалланган фуқароларнинг 43 фоизини Ўзбекистон Республикасига хориждан олиб келинган фуқаролар ташкил этади. Шу боис хорижда бўлиб турган фуқароларимиздан ўрнатилган карантин талабларига қатъий амал қилишни сўраб қоламиз.

График чартерных рейсов для вывоза граждан Узбекистана из-за рубежа
В соответствии с поручением Президента Республики Узбекистан ведется практическая работа по возвращению наших граждан из зарубежных стран.
В целях обеспечения выполнения поставленных задач дипломатические представительства Республики Узбекистан в зарубежных странах, консульские учреждения и представители национальной авиакомпании составили списки граждан, желающих вернуться на родину.
Составлен текущий график чартерных рейсов для вывоза узбекистанцев из-за рубежа с 11 по 24 мая текущего года:
Дата выполнения рейса
Время вылета из Ташкента
1
11.05.2020
Ташкент – Франкфурт – Ташкент
5 :45
2
12.05.2020
Ташкент - Москва - Ташкент
7:20
3
13.05.2020
Ташкент - Стамбул - Ташкент
7:40
14.05.2020
Ташкент - Санкт-Петербург - Ташкент
8:35
5
15.05.2020
Ташкент - Дели - Ташкент
12:00
6
16.05.2020
Ташкент - Ростов на Дону -Ташкент
11:00
7
17.05.2020
Ташкент - Казань -Ташкент
8
18.05.2020
19.05.2020
10
20.05.2020
11
21.05.2020
12
22.05.2020
Ташкент - Лондон - Ташкент
13
23.05.2020
Ташкент - Новосибирск - Ташкент
13:00
14
24.05.2020
Ташкент - Шарджа - Ташкент
Дипломатические представительства и консульские учреждения регистрируют граждан для полетов и представляют подготовленный список в национальную авиакомпанию “Uzbekistan airways”, согласно данному списку граждане принимаются на борт воздушного судна.
При составлении списка граждан, в первую очередь учитываются страдающие серьёзными заболеваниями, беременные женщины, женщины с маленькими детьми, люди преклонного возраста, а также те, кто ранее приобрел билеты на отмененный рейс.
Во избежание нарушения правил внутреннего распорядка и карантина иностранных государств, а также предотвращения риска заражения наших граждан инфекцией при контакте с незнакомцами за границей, рекомендуется приехать в аэропорт только после получения уведомления по телефону от представителей дипломатических и консульских учреждений что наступила их очередь.
Продажа билетов на чартерные рейсы не будет превышать минимальный тариф. Например, стоимость билета на рейс Москва и Санкт-Петербург-Ташкент составляет 147 долларов США, Дели-Ташкент - 224 доллара США, Шарджа-Ташкент - 221 доллар США, Стамбул-Ташкент - 285 долларов США.
Билеты можно приобрести за 4 часа до вылета в кассах авиакомпании "Uzbekistan Airways" в международных аэропортах за рубежом.
В соответствии с установленным порядком, все граждане, вернувшиеся в Республику Узбекистан, помещаются в карантинный центр на срок не менее 14 дней, в строгом соблюдении правил санитарии и карантина.
Еще одна важная информация заключается в том, что в соответствии с указаниями Президента Республики Узбекистан все граждане Узбекистана, желающие вернуться на родину из иностранных государств, будут постепенно возвращены.