Халқаро экспертлар иштирокида жамоат транспорти соҳасини ислоҳ қилиш масалалари муҳокама этилди
Транспорт вазирлиги ҳамда Иқтисодий ҳамкорлик ва тараққиёт ташкилоти қошидаги Халқаро транспорт форуми ўртасидаги келишувга асосан шаҳарларда аҳолининг барқарор мобиллигини таъминлаш ва жамоат транспорти соҳасини ислоҳ қилиш бўйича грант лойиҳаси доирасида Тошкент шаҳрида Халқаро транспорт форуми экспертлари иштирокида Ишчи гуруҳ йиғилиши ўтказилди.
Ишчи гуруҳ йиғилишида жамоат транспорти соҳасини ислоҳ қилиш, бу борада жамоат транспортини ривожлантириш моделларини ишлаб чиқиш, соҳага рақамли технологияларни жорий этиш ҳамда шаҳар йўловчи транспортини декарбонизация қилиш йўллари муҳокама қилинди.
Лойиҳага кўра Халқаро транспорт форуми томонидан Ўзбекистон учун шаҳарларда аҳолининг барқарор мобиллигини таъминлаш ва жамоат транспорти соҳасини ислоҳ қилиш бўйича йўл харитасини ишлаб чиқиш кўзда тутилган.
Хорижий экспертларнинг ташрифи давомида мутасадди вазирлик ва идоралар билан учрашувлар, Тошкент шаҳар транспорт корхоналари фаолияти билан танишиш, жамоат транспорти ҳолатини ўрганиш режалаштирилган.

С участием международных экспертов обсуждены вопросы реформирования сферы общественного транспорта
В соответствии с соглашением между Министерством Tранспорта и Международным транспортным форумом при Организации экономического сотрудничества и развития в рамках грантового проекта по обеспечению устойчивой мобильности населения в городах и реформированию сферы общественного транспорта в Ташкенте состоялось заседание рабочей группы с участием экспертов Международного транспортного форума.
На заседании рабочей группы обсуждены пути реформирования сферы общественного транспорта, разработки моделей развития общественного транспорта в этом направлении, внедрения цифровых технологий в сферу и декарбонизации городского пассажирского транспорта.
Согласно проекту, международным транспортным форумом предусмотрена разработка для Узбекистана дорожной карты по обеспечению устойчивой мобильности населения в городах и реформированию сферы общественного транспорта.
В ходе визита зарубежных экспертов запланированы встречи с ответственными министерствами и ведомствами, ознакомление с деятельностью транспортных предприятий города Ташкента, изучение состояния общественного транспорта.