Хитойнинг CGGC компанияси йўл қурилиши соҳасида ДХШ лойиҳаларида иштирок этиш ниятида
Жорий йилнинг 28 октябрь куни Хитойнинг China Gezhouba Group Corporation (CGGC) компанияси вакиллари ҳамда Транспорт вазири ўрибосари А.Мўминов ва вазирликнинг тегишли мутасаддилари иштирокида учрашув бўлиб ўтди.
Учрашувда транспорт соҳасида давлат-хусусий шериклик лойиҳаларини амалга оширишда ҳамкорлик қилиш масалалари атрофлича муҳокама этилди.  Хусусан, Хитой компанияси вакиллари Ўзбекистонда пуллик автомобиль йўлларини қуриш бўйича истиқболли лойиҳаларда иштирок этишга қизиқиш билдираётганлигини маълум қилди.
Хорижий компания вакилларига мамлакатимизда транспорт ва йўл хўжалиги соҳасида ДХШ асосида амалга оширилиши режалаштирилаётган лойиҳалар тўғрисида маълумот берилди.
Хусусан, Жаҳон банки ҳамда Европа тикланиш ва тараққиёт банки маслаҳат кўмагида амалга оширилаётган Тошкент-Андижон, Тошкент-Самарқанд пуллик автомобиль йўлини қуриш лойиҳаси, шунингдек, Самарқанд ва Шаҳрисабз шаҳарлари орасида 66 километрлик автомобиль йўли ва Тахтақорача довонида 4,4 километрлик туннель қуриш лойиҳалари юзасидан фикр алмашилди.
Учрашув якунида Хитой команияси ДХШ асосида амалга ошириладиган лойиҳалар бўйича ўзининг молиявий, техник ва бошқа таклифларини Транспорт вазирлигига тақдим этишни билдирди.

Китайская компания CGGC намерена участвовать в проектах ГЧП в области дорожного строительства
28 октября этого года с участием представителей китайской компании China Gezhouba Group Corporation (CGGC) и заместителем министра транспорта A.Муминовым и соответствующих должностных лиц министерства было проведено совещание.
На встрече обсуждались вопросы сотрудничества в реализации проектов государственно-частного партнерства в транспортной сфере.
В частности, представители китайской компании выразили заинтересованность в участии в перспективных проектах по строительству платных автомобильных дорог в Узбекистане.
Представителям иностранных компаний была предоставлена информация о проектах, которые планируется реализовать в нашей стране на основе ГЧП в сфере транспорта и дорожного хозяйства.
В частности, состоялся обмен мнениями по проекту строительства платных автодорог Ташкент-Андижан, Ташкент-Самарканд, реализуемому при консультативной поддержке Всемирного банка и Европейского банка реконструкции и развития, а также по проектам строительства 66-километровой автомобильной дороги между городами Самарканд и Шахрисабз и 4,4-километрового туннеля на перевале Тахтакарача.
По итогам встречи китайская компания выразила готовность представить в Министерство транспорта свои финансовые, технические и другие предложения по проектам, реализуемым на базе ГЧП.