Ҳудудларда норентабель автобус йўналишларидан кўрилган зарар қоплаб берилмоқда
2023 йилнинг январь – май ойлари давомида ташувчиларнинг ҳисоб рақамларига жами 5 млрд 266, 7 млн сўм маблағ ўтказиб берилган.
Хусусан, Наманган вилоятида 1 385,9 млн сўм, Фарғона вилоятида 1 049,3 млн сўм, Тошкент вилоятида 783,7 млн сўм, Навоий вилоятида 510,4 млн сўм, Андижон вилоятида 404,6 млн сўм, Хоразм вилоятида 362,3 млн сўм, Самарқанд вилоятида 339,8 млн сўм, Жиззах вилоятида 195,6 млн сўм, Қорақалпоғистон Республикасида 138,3 млн сўм, Сурхондарё вилоятида 82,2 млн сўм, Бухоро вилоятида 14,6 млн сўм маблағ қоплаб берилган.
Қолган вилоятларда ташувчилар томонидан кўрилган зарар миқдори бўйича ҳисоб-китоблар топширилмаган.
Эслатиб ўтамиз, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2021 йил 8 октябрдаги “Ҳудудларда жамоат транспорти фаолиятини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида” 630-сонли қарорига мувофиқ ташувчилар томонидан шаҳар атрофи ёки вилоят ичидаги шаҳарлараро автобус йўналишларида кўрилган зарарлар миқдори ҳар чорак якуни бўйича субсидия ажратиш йўли билан қоплаб берилмоқда.

В регионах возмещаются убытки, понесенные от нерентабельных автобусных маршрутов
C января по май 2023 года на расчетные счета перевозчиков перечислены средства на общую сумму 5 млрд 266,7 млн сум.
В частности, возмещено в Наманганской области 1 385,9 млн сум, Ферганской области 1 049,3 млн сум, Ташкентской области 783,7 млн сум, Навоийской области 510,4 млн сум, Андижанской области 404,6 млн сум, Хорезмской области 362,3 млн сум, Самаркандской области 339,8 млн сум, Джиззакской области 195,6 млн сум, Республике Каракалпакстан 138,3 млн сум, Сурхандарьинской области 82,2 млн сум, Бухарской области 14,6 млн сум.
По остальным регионам не предоставлены расчеты суммы убытков, понесенных перевозчиками.
Напомним, что в соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 8 октября 2021 года № 630 “О мерах по дальнейшему совершенствованию деятельности общественного транспорта в регионах” сумма убытков, понесенных перевозчиками на пригородных или внутриобластных междугородних автобусных маршрутах, возмещается путем выделения субсидий по итогам каждого квартала.