08.10.2021 7881 Yangiliklar
Вазирлар Маҳкамасининг “Кекса авлод вакилларининг жамиятдаги ўрни ва ижтимоий фаоллигини янада ошириш чора тадбирлари тўғрисида” ги қарорига мувофиқ 2019 йилдан бошлаб ҳар йили октябрь ойининг биринчи ҳафтаси юртимизда “Кексалар ҳафталиги” этиб белгиланган.
Мазкур ҳафталик доирасида мамлакатимиз бўйлаб, турли маънавий – маърифий тадбирлар, кекса авлод вакиллари билан учрашувлар ташкил этилмоқда.
Хусусан, Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлиги томонидан ҳам “Кексалар ҳафталиги” доирасида нуронийлар кўнгли шод этилди. Мирзо Улуғбек туманида жойлашган “Шўртепа” МФЙ фахрийлари учун пойтахтимизда барпо этилган “Янги Ўзбекистон” боғига саёҳат ташкил этилди.
Саёҳат давомида иштирокчиларга бу ерда жойлашган мустақиллик монументи, музей ва ушбу боғ ҳақида атрофлича маълумотлар берилди. Чинакам байрам руҳида ўтган мазкур саёҳат тадбири нуронийларда катта таассурот қолдирди.

Страна, где почитают старшее поколение!
В соответствии с постановлением Кабинета Министров «О мерах по дальнейшему повышению роли и социальной активности представителей старшего поколения в обществе» с 2019 года ежегодно первая неделя октября определена в нашей стране как «Неделя пожилых».
В рамках этой недели по всей стране проводятся различные духовно-просветительские мероприятия, встречи с представителями старшего поколения.
В частности, Министерством транспорта Республики Узбекистан в рамках «Недели пожилых» также были поздравлены ветераны. Для ветеранов махалли «Шуртепа», расположенном в Мирзо Улугбекском районе, организовано путешествие в парк «Новый Узбекистан».
В ходе поездки участникам была предоставлена подробная информация о расположенном здесь монументе независимости, музее и этом парке. Данное праздничное мероприятие произвело большое впечатление на гостей.