Литва Элчиси билан учрашув бўлиб ўтди
Транспорт вазири ўринбосари Жасурбек Чориев ва Литва Республикасининг Фавқулодда ва Мухтор Элчиси (қароргоҳи Остона шаҳрида) Гинтаутас Васюлис ўртасида учрашув бўлиб ўтди.
Учрашувда томонлар мамлакатларимиз ўртасида транспорт соҳасидаги ҳамкорлик алоқаларини янада кучайтириш, савдо-иқтисодий муносабатларни ривожлантириш билан боғлиқ масалаларни муҳокама этишди.
Ҳар икки томон вакиллари мамлакатларимиз ўртасида транспорт ва логистика йўналишида ҳамкорлик алоқаларини янги босқичга олиб чиқиш учун барча шароитлар  мавжудлигини, имкониятлардан самарали фойдаланиш ҳар икки томон учун ҳам манфаатли эканлигини алоҳида таъкидлаб ўтишди.
Элчи Гинтаутас Васюлис жорий йилнинг апрель ойида Литва транспорт ва коммуникация вазирининг Ўзбекистонга кутилаётган ташрифи транспорт соҳасидаги ҳамкорликни ривожлантиришда муҳим қадам бўлишини айтиб ўтди.
Учрашувда томонлар бугун дунёда кузатилаётган геосиёсий жараёнларда юкларни етказиб бериш занжири узлуксизлигини таъминлаш масалалари билан боғлиқ жиҳатларни муҳокама этишди.
Томонлар муҳокама қилинган ҳамкорлик йўналишлари доирасида келгусида амалга ошириладиган вазифаларни белгилаб олди.

Состоялась встреча с послом Литвы в Узбекистане
Заместитель министра транспорта Жасурбек Чориев провел встречу с чрезвычайным и полномочным послом Литовской Республики (штаб-квартира в Астане) Гинтаутасом Васюлисом.
На встрече стороны обсудили вопросы, связанные с дальнейшим укреплением сотрудничества между нашими странами в области транспорта, развитием торгово-экономических отношений.
Представители сторон отдельно отметили, что имеются все условия для вывода сотрудничества между нашими странами в транспортно-логистическом направлении на новый уровень и эффективное использование возможностей является выгодным для обеих сторон.
Посол Гинтаутас Васюлис заявил, что ожидаемый визит министра транспорта и коммуникаций Литвы в Узбекистан в апреле этого года станет важным шагом в развитии сотрудничества в области транспорта.
На встрече стороны также обсудили вопросы обеспечения непрерывности цепочки поставок грузов в условиях геополитических процессов, наблюдаемых сегодня в мире.
Стороны определили задачи для дальнейшей реализации в рамках рассмотренных направлений сотрудничества.