Манфаатлар тўқнашувининг олдини олиш бўйича ҳуқуқий тарғибот тадбири
Транспорт вазирлиги коррупцияга қарши курашиш бўлими томонидан “Жамиятда манфаатлар тўқнашувининг олдини олиш ва уни бартараф этиш” мавзусида навбатдаги ҳуқуқий тарғибот тадбири ташкил этилди.
4 октябрь куни “Тошкент” автовокзалида ўтказилган тадбирида “O‘zavtovokzal servis” МЧЖ ҳамда “Uzautotrans servis” МЧЖ ходимлари иштирок этишди.
Тадбирда Транспорт вазирлиги Коррупцияга қарши курашиш бўлими бош мутахассиси Н. Комилов сўзга чиқиб, манфаатлар тўқнашуви шакллари, унинг оқибатлари, шу жумладан тизимда манфаатлар тўқнашувини бартараф этишнинг ҳуқуқий асослари ва амалий жиҳатлари ҳақида батафсил маълумот берилди.
Шунингдек, манфаатлар тўқнашуви, манфаатлар тўқнашувини тартибга солиш бўйича махсус бўлинма, шахсий манфаатдорлик, яқин қариндошлар тушунчалари ҳамда манфаатлар тўқнашувини аниқлаш, тартибга солиш, манфаатлар тўқнашувининг оқибатлари ва ушбу қонунчиликни бузганлик учун жавобгарлик тўғрисида тушунчалар бериб ўтилди.

Правовое мероприятие по предотвращению конфликта интересов
Отделом по противодействию коррупции Министерства транспорта было организовано очередное правовое пропагандистское мероприятие на тему “Предупреждение и преодоление конфликта интересов в обществе”.
В мероприятии, прошедшем 4 октября на автовокзале "Ташкент," приняли участие сотрудники ООО "Узавтовокзал сервис" и ООО "Узавтотранс сервис."
На мероприятии выступил главный специалист отдела по противодействию коррупции Министерства транспорта Н.Комилов, который подробно рассказал о формах конфликта интересов, его последствиях, в том числе о правовых основах и практических аспектах устранения конфликта интересов в системе.
Также в ходе семинара были даны понятия о конфликте интересов, специальном подразделении по урегулированию конфликта интересов, личных интересах, близких родственниках, а также о выявлении, урегулировании конфликта интересов, последствиях конфликта интересов и ответственности за нарушение этого законодательства.