05.12.2024 5975 Yangiliklar
Жорий йилнинг 3 декабрь куни Транспорт ва логистикани ривожлантириш муаммоларини ўрганиш маркази Қозоғистон Республикаси божхона идоралари билан видеоалоқа орқали учрашув ўтказди.
Учрашувда ўзбек миллий ташувчиларининг Қозоғистон Республикасига кириш ва чиқиш пунктларида дуч келаётган муаммолар муҳокама қилинди. Учрашув якуни бўйича қуйидагилар маълум қилинди:
Навбатларни онлайн бронь қилиш
Қозоғистон томони юк ташувчиларга https://cgr.qoldau.kz/ru/start сайтида мустақил рўйхатдан ўтишни тавсия этади. Бу сайтда назорат-ўтказиш пунктларидаги навбатни онлайн бронь қилиш имконияти мавжуд.
Ўзбекистон фуқаролари рўйхатдан ўтиш саҳифасида Қозоғистон резиденти эмаслигини билдирадиган тугмани белгилаши керак. Шунингдек, ИНН (СТИР) киритиш ойнасини тўлдириш шарт эмас. Бунда ушбу саҳифасини “далее” тугмасини босиб ўтказиб юбориш кифоя. Текшириш коди WhatsApp ижтимоий тармоғидаги телефон рақамига юборилади.
Рўйхатдан ўтиш ва шахсий кабинетни очишда юк ташувчига рақамли гаражни шакллантириш имкониятини берилади. Бу гаражда ташувчига тегишли барча автотранспорт воситаларининг маълумотлари ва рақамлари сақланади. Бунда, автотранспорт воситаси фақат битта шахснинг рақамли гаражига тегишли бўлиши мумкин.
Эслатма: Агар сизнинг автотранспорт воситангиз учинчи шахс (ўртакаш) гаражида рўйхатдан ўтган бўлса, кейинчалик бу транспорт воситасини ўз гаражингизга қўша олмайсиз, шунингдек, навбат бронини ҳам ололмайсиз. Ушбу ҳолатда илгари навбатга қўйиш хизматларини кўрсатган шахсларда автотранспорт воситаларингиз унинг гаражларига қўшилиб қолади. Натижада, автомобиль эгалари ушбу автотранспорт воситаларини ўзининг "рақамли гаражи"га қайта кирита олмайди.
Бу муаммони ҳал қилиш учун қуйидаги ҳужжатларни электрон навбат тизими администраторининг cargoruqsat@gmail.com электрон почта манзилига юборишингиз сўралади:
▪️ автомобилнинг техник паспорти нусхаси;
▪️ автомобиль эгасининг паспорти нусхаси (юридик шахс бўлса, компаниянинг таъсис ҳужжатлари).
Бундан ташқари, қўшимча қулайлик учун шахсий кабинетда бошқарув ва навбатни бронь қилиш учун маълум муддатга ишончнома берилган вакилларни қўшиш имконияти мавжуд.
Ҳозирги вақтда Carqo Ruqsat сайтида ҳамённи исталган банкнинг Ўзбекистон Visa\Mastercard карталаридан онлайн тўлдириш имконияти мавжуд. Айни пайтда бронь қилиш суммаси Қозоғистоннинг 1 БҲМ миқдорида - 3692 тенге (тахминан 90 000 сўм) ни ташкил этади.
Саволларни тезда ҳал қилиш ва қўшимча маълумотларни олиш учун мутахассислар ва маъмурлар мавжуд бўлган https://t.me/cargoruqsat телеграм гуруҳига мурожаат қилиш мумкин.
Транзит декларацияси
Ҳозирги вақтда Ўзбекистон фуқаролари учун "Keden" тизими орқали электрон транзит декларациясини мустақил равишда тақдим этиш имконияти фақат Қозоғистон ҳудудида рўйхатдан ўтган ваколатхона мавжуд бўлганда ва https://keden.kz/ сайтида тасдиқланган ЭРИ билан амалга оширилиши мумкин.
Агар Қозоғистон ҳудудида рўйхатдан ўтган ваколатхона бўлмаса, жаҳон амалиётига кўра электрон транзит декларацияси брокерлар ёрдамида амалга оширилади.
Бугунги кунга декларацияни расмийлаштириш нархи 43 000 тенге этиб белгиланган. Охирги нархни оширилганлиги брокерлик корхоналарининг қарори ҳисобланади ва уларнинг нарх сиёсати Қозоғистон божхона органлари томонидан тартибга солинмайди.
Шу билан бирга, 43 000 тенге нархига Қозоғистон Республикасининг 6 БҲМ миқдорида, яъни 22 152 тенге мажбурий давлат божи киради. 6 БҲМдан юқори бўлган барча тўловлар брокерлик хизматлари учун белгиланган ставка ҳисобланади.
Транзит декларациясини ёпиш
Транзит декларациясини ёпишнинг жорий ҳолатини аниқлаш учун декларациянинг ҳолати ва уни ёпмасликнинг эҳтимолий сабаблари тўғрисида маълумотларга эга божхона брокерларига мурожаат қилишингиз мумкин.
Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлиги илтимосига асосан Қозоғистон томонидан транзит декларациясининг ҳолатини унинг рақами бўйича текшириш имконини берадиган янги онлайн хизмат ишлаб чиқишга келишилди. Бу хизмат расмий веб-сайтда (https://keden.kz/) жорий этилади ва оммавий ҳамда осон мониторинг учун қулай восита тақдим этади.
Хизматнинг яқин келажакда ишга туширилиши кутилмоқда. Бу текширув жараёнини сезиларли даражада соддалаштиради ва транзит декларациялари билан ишлашнинг шаффофлигини оширади, фойдаланувчиларга долзарб маълумотларни тезкор олиш имкониятини беради.
Ҳозирги вақтда веб-сайтдаги янгиликларни кузатиб бориш ва ёпилмаган декларациялар билан боғлиқ масалаларни ҳал қилиш учун божхона брокерларининг кўмагидан фойдаланиш тавсия этилади.

Важная информация для национальных перевозчиков
3 декабря текущего года Центр изучения проблем развития транспорта и логистики провел встречу по видеосвязи с таможенными органами Республики Казахстан.
На встрече были обсуждены проблемы, с которыми сталкиваются узбекские национальные перевозчики в пунктах въезда и выезда из Республики Казахстан. По итогам встречи было объявлено:
Бронирование очереди онлайн
Казахстанская сторона рекомендует перевозчикам самостоятельно зарегистрироваться на сайте https://cgr.qoldau.kz/ru/start. На этом сайте есть возможность онлайн бронировать очередь на контрольно-пропускных пунктах. Для граждан Узбекистана на странице регистрации необходимо отметить кнопку, которая указывает, что вы не являетесь резидентом Казахстана. Также не нужно заполнять окно ввода ИНН.
При этом достаточно нажать кнопку "далее" на этой странице. Проверочный код будет отправлен на номер телефона в социальной сети WhatsApp.
При регистрации и открытии персонального кабинета перевозчику предоставляется возможность сформировать "цифровой гараж". В этом гараже хранятся данные и номера всех автотранспортных средств, принадлежащих перевозчику. При этом автотранспортное средство может принадлежать только номерному гаражу одного лица.
Примечание: если ваше автотранспортное средство зарегистрировано в гараже третьего лица (посредник), то в дальнейшем вы не сможете добавить это транспортное средство в свой гараж, а также получить бронирование очереди.
В этом случае ваши автотранспортные средства присоединятся к его гаражам у лиц, ранее оказывавших услуги по постановке в очередь. В результате владельцы автомобилей не смогут повторно вводить эти автомобили в свой "цифровой гараж."
Для решения этой проблемы просим отправить следующие документы на электронную почту администратора системы электронной очереди cargoruqsat@gmail.com:
▪️ копия технического паспорта автомобиля;
▪️ копия паспорта владельца автомобиля (при наличии юридического лица - учредительные документы компании).
Кроме того, для дополнительного удобства в персональном кабинете есть возможность добавить представителей, которым выданы доверенности на определенный срок для управления и бронирования очереди.
В настоящее время на сайте Carqo Ruqsat есть возможность пополнять кошелек онлайн с карт Visa\Mastercard Узбекистана любого банка. В настоящее время сумма бронирования составляет 1 БРВ - 3692 тенге (около 90 000 сумов).
Для оперативного решения вопросов и получения дополнительной информации можно обращаться в телеграм-группу https://t.me/cargoruqsat, где есть специалисты и администраторы.
Транзитная декларация
В настоящее время для граждан Узбекистана возможность самостоятельно подавать электронную транзитную декларацию через систему "Кеден" может быть осуществлена только при наличии представительства, зарегистрированного на территории Казахстана, и с подтвержденной ЭЦП на сайте https://keden.kz/.
Если на территории Казахстана нет зарегистрированного представительства, то, согласно мировой практике, электронная транзитная декларация осуществляется с помощью брокеров. На сегодняшний день стоимость оформления декларации составляет 43 000 тенге, а последнее повышение цены является решением брокерских предприятий, и их ценовая политика не регулируется таможенными органами Казахстана.
При этом в стоимость 43 000 тенге входит обязательная государственная пошлина в размере 6 БРВ Республики Казахстан, то есть 22 152 тенге. Все платежи свыше 6 БРВ являются ставкой, установленной для брокерских услуг.
Закрытие транзитной декларации.
Для определения текущего состояния закрытия транзитной декларации можно обратиться к таможенным брокерам, имеющим информацию о состоянии декларации и возможных причинах ее не закрытия.
По просьбе Министерства транспорта Республики Узбекистан достигнута договоренность о разработке нового онлайн-сервиса, который позволит Казахстану проверить состояние транзитной декларации по ее номеру. Данная услуга внедряется на официальном сайте (https://keden.kz/) и предоставляет удобный инструмент для массового и легкого мониторинга.
Ожидается, что сервис будет запущен в ближайшее время. Это значительно упростит процесс проверки и повысит прозрачность работы с транзитными декларациями, позволит пользователям оперативно получать актуальную информацию.
В настоящее время рекомендуется следить за новостями на сайте и пользоваться поддержкой таможенных брокеров для решения вопросов, связанных с незакрытыми декларациями.