Миср билан фуқаро авиацияси соҳасидаги ҳамкорлик алоқалари кенгайтирилади
Жорий йилнинг 26 апрель куни Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазири Илҳом Маҳкамов ҳамда Миср Араб Республикасининг Ўзбекистондаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Амира Фахми хоним ўртасида учрашув бўлиб ўтди.
Учрашувда икки мамлакат ўртасида фуқаро авиацияси соҳасидаги ҳамкорлик алоқаларини ривожлантириш масалалари муҳокама этилди.
Фахми хоним мамлакатларимиз ўртасида фуқаро авиацияси соҳасида ҳамкорликнинг ривожланиб бораётганини мамнуният билан таъкидлаб, Тошкент – Хургада ўртасида қатновларнинг йўлга қўйилганини алоҳида қайд этиб ўтди.
Учрашув давомида Ўзбекистон томонидан Шарм-ал-Шайхга қатновларни мунтазам равишда йўлга қўйиш, Мисрнинг тайинланган авиакомпанияси «Air Cairo» томонидан Тошкент – Қоҳира ва Тошкент – Хургада йўналишида рейслар сонини кўпайтириш, шунингдек, Самарқанд, Бухоро ва Фарғонадан Қоҳирага авиақатновларни йўлга қўйиш масалалари юзасидан фикр алмашилди.
Учрашув якунида томонлар яқин вақт оралиғида Ўзбекистон ва Миср авиация маъмуриятлари ҳамда томонларнинг тайинланган авиакомпаниялари иштирокида кўтарилган масалаларни чуқур ўрганиш ҳамда уларнинг ечими юзасидан учрашув ўтказишга келишиб олди.

Сотрудничество с Египтом в сфере гражданской авиации расширится
26 апреля текущего года состоялась встреча министра транспорта Республики Узбекистан Илхома Махкамова с Чрезвычайным и полномочным послом Арабской Республики Египет в Узбекистане госпажой Амирой Фахми.
В ходе встречи были обсуждены вопросы развития сотрудничества между двумя странами в сфере гражданской авиации.
Госпожа Фахми с удовлетворением отметила развитие сотрудничества между нашими странами в сфере гражданской авиации и особо подчеркнула налаживание авиасообщения Ташкент-Хургада.
В ходе встречи стороны обменялись мнениями по вопросам налаживания Узбекистаном регулярных авиарейсов в Шарм-эль-Шейх, увеличения количества рейсов по маршруту Ташкент – Каир и Ташкент – Хургада назначенной египетской авиакомпанией «Air Cairo», а также налаживания авиарейсов из Самарканда, Бухары и Ферганы в Каир.
По итогам встречи стороны договорились в ближайшее время провести встречу с участием авиационных администраций Узбекистана и Египта, а также назначенных авиакомпаний по углубленному изучению поднятых вопросов и их решению.