Мўғулистон билан автомобиль транспортида халқаро юк ташувларини ривожлантириш истиқболлари муҳокама этилди
10.02.2025 5790 Yangiliklar
Транспорт вазирлигида Халқаро автомобиль ташувлари масалалари бўйича Ўзбекистон – Мўғулистон Қўшма комиссиясининг йиғилиши бўлиб ўтди.
Икки мамлакат транспорт вазирлиги мутасадди вакиллари иштирокида  бўлиб ўтган йиғилишда автомобиль транспортида халқаро ташувларни ривожланиш, ушбу жараёнда миллий ташувчиларга қулай шароитларни яратиш масалалари муҳокама этилди.
Йиғилишда томонлар мамлакатларимиз ўртасида халқаро автомобиль ташувларининг бугунги ҳолати ва уни янада ривожлантириш истиқболлари юзасидан фикр алмашди.
Учрашувда ҳар икки томон вакиллари халқаро автомобиль ташувлари соҳасидаги ҳамкорликни янада ривожлантириш учун катта салоҳият мавжудлигини алоҳида таъкидлаб ўтишди. Шу муносабат билан томонлар 2025 йилга мўлжалланган рухсатнома бланкаларини 2 баробарга кўпайтиришга келишиб олдилар.
Шунингдек, томонлар юк ташувлари жараёнини жадаллаштириш мақсадида мамлакатлар ўртасида рухсатнома бланкаларини электрон «Э-Пермит» айирбошлаш тизими жорий этишни билан боғлиқ жиҳатларни муҳокама этишди.

Обсуждены перспективы развития международных грузоперевозок автомобильным транспортом с Монголией
В Министерстве транспорта состоялось заседание Совместной узбекско-монгольской комиссии по вопросам международных автомобильных перевозок. На встрече с участием ответственных представителей министерств транспорта двух стран обсуждались вопросы развития международных автомобильных перевозок и создания благоприятных условий для национальных перевозчиков.
На встрече стороны обменялись мнениями о текущем состоянии и перспективах дальнейшего развития международных автомобильных перевозок между нашими странами.
В ходе встречи представители обеих сторон особо подчеркнули наличие большого потенциала для дальнейшего развития сотрудничества в сфере международных автомобильных перевозок. В связи с этим стороны договорились увеличить в 2 раза количество бланков разрешений на 2025 год.
Кроме того, стороны обсудили аспекты, связанные с внедрением системы электронного обмена бланками разрешений "E-Permit" между странами в целях ускорения процесса грузоперевозок.