Нукусда йўналишли автобуслар қатновига рухсат берилди
Нукус шаҳрида 10 августдан бошлаб йўловчиларга қулайлик яратиш мақсадида Қорақалпоғистон Республикаси Транспорт вазирлиги томонидан А.Досназаров, Тўрткўл гузари, Ш.Рашидов кўчалари бўйлаб 45 та йўналишли автобусларнинг қатнови қайта тикланди.
«Автотранс Чимбой» давлат унитар корхонасига тегишли автобуслар карантин талабларига амал қилган ҳолда Нукус шимолий автовокзали – Нукус шаҳар Савдо комплекси, Самонбай – Нукус шаҳар савдо комплекси, Жийдели байсин – Ҳарбий горнизон, Боз овул – Қум овул каби асосий 9 та йўналишда ҳаракатланади.
Шунингдек, махсус лицензияга эга бўлган йўналишсиз таксиларнинг кун давомида ҳаракатланишига рухсат берилди. Ўрнатилган қатъий тартибга кўра автотранспорт воситаси салонида ҳайдовчи ўриндиғи йўловчилар ўриндиғидан шаффоф пластик ёки махсус плёнка билан тўсилган бўлиши, ҳайдовчи ва йўловчи тиббий ниқобда бўлиши, йўловчилар сони икки нафардан ошмаслиги, автомобиль бошқарувчиси махсус комбинезон ва ҳимоя воситалари билан таъминланган ҳолда ҳаракатланиши зарур.

В Нукусе разрешено движение маршрутных автобусов
В целях создания удобств для пассажиров города Нукуса с 10 августа, Министерством транспорта Республики Каракалпакстан возобновлена работа 45 маршрутных автобусов по улицам А.Досназарова, Гузар Турткуль, Ш.Рашидова.
В полном соблюдении требований карантина, автобусы ГУП «Автотранс Чимбай» курсируют по 9 основным маршрутам: Северный автовокзал Нукус - Городской торговый комплекс Нукус, Саманбай - Городской торговый комплекс Нукус, Джидели Байсин - Военный гарнизон, Боз аул - Кум аул.
Также, разрешено в течение дня движение лицензированных линейных такси. В соответствии с установленным порядком, сиденье водителя в салоне должно быть разделено от сиденья пассажиров прозрачным пластиком или специальной пленкой, водитель и пассажир должны быть в медицинских масках, количество пассажиров не должно превышать двух, водитель такси должен быть обеспечен со специальным комбинезоном и средствами защиты.