“Ўзавиация” агентлиги ҳамда ICAO ҳамкорлигидаги халқаро тадбир ўз ишини бошлади
“Ўзавиация” агентлиги ҳамда Халқаро фуқаро авиацияси ташкилоти (ICAO) ҳамкорлигида Самарқанд шаҳрида “Халқаро авиация учун углерод эмиссияларини қисқартириш ва компенсациялаш тизимини (CORSIA) жорий этиш”га бағишланган халқаро тадбир ўз ишини бошлади.
CORSIA – бу халқаро авиацияда углерод эмиссияларини қисқартириш ва компенсациялаш тизимидир. Ушбу тизим халқаро рейсларни амалга оширишда CО2 эмиссиясини камайтириш ва авиациянинг иқлим ўзгаришига таъсирини чеклашга қаратилган.
CORSIA CО2 эмиссиясини қоплаш учун экологик сиёсатнинг бозор воситаларидан фойдаланади: ҳаво кемалари эксплуатантлари углерод бозорида углерод кредитларини сотиб олишлари керак.
Тизим халқаро фуқаро авиацияси ташкилоти (ICAO) томонидан ишлаб чиқилган ва 2016-йил октябр ойида қабул қилинган. Унинг мақсади 2020-йилдан бошлаб углерод-нейтрал ўсишга эришишдир. 2021 йилдан бошлаб, ушбу схема ихтиёрий бўлиб, 2027 йилдан эса ICAO аъзо барча мамлакатлар учун мажбурийдир.

Международное мероприятие организованное в сотрудничестве с Агентством "Узавиация" и ICAO начало свою работу
10.09.2024 5021 Yangiliklar
В Самарканде при сотрудничестве Агентства "Узавиация" и Международной организации гражданской авиации (ICАO) начало свою работу международное мероприятие, посвященное "Внедрению системы сокращения выбросов углерода и компенсации для международной авиации (CORSIA)".
CORSIA — это схема компенсации и сокращения выбросов углерода в международной авиации. Она направлена на снижение выбросов CO2 при выполнении международных рейсов и ограничение воздействия авиации на изменение климата.
CORSIA использует рыночные инструменты экологической политики для компенсации выбросов CO2: эксплуатанты воздушных судов должны приобретать углеродные кредиты на углеродном рынке.
Схема была разработана Международной организацией гражданской авиации (ICAO) и принята в октябре 2016 года. Её цель — добиться углеродно-нейтрального роста с 2020 года. Начиная с 2021 года эта схема является добровольной для всех стран - членов ICAO, а с 2027 года она станет обязательной.