Ўзбекистон ва Жанубий Корея авиация маъмуриятлари ўртасида Англашув меморандуми имзоланди
Аввал хабар берилганидек икки мамлакат авиация маъмуриятлари ўртасида Сеул шаҳрида бўлиб ўтган музокаралар натижасига кўра томонлар ўртасида Англашув меморандуми имзоланди ва қуйидаги келишувларга эришилди.
Икки мамлакат ўртасида тайинланган авиакомпаниялар сони бўйича чекловлар бекор қилинди;
Ўзбекистон билан Корея ўртасидаги амалдаги мунтазам авиақатновлар сонини ҳар бир томон авиакомпаниялари учун ҳафтасига 10 тадан 24 тага ошириш ҳуқуқи берилди;
Бу эса ўз ўрнида бугунги кунда мамлакатимизда хорижий сайёҳларни Ўзбекистонга жалб қилиш бўйича давлат даражасида олиб борилаётган сиёсат доирасида икки мамлакат ўртасида ҳар бир томон авиакомпанияларига ҳафтасига 24 тадан, икки мамлакат ўртасида жами 48 та авиақатновни амалга ошириш имконини беради.
Бунда, ҳар икки давлат тайинланган авиакомпанияларига ҳар бир томондан Тошкент ва Сеул шаҳарлари ўртасида ҳафтасига 12 тагача, Кореянинг ҳудудий вилоятларидан Тошкент шаҳрига ҳафтасига 4 тагача;
Ўзбекистоннинг ҳудудий вилоятларидан Сеул шаҳрига ҳафтасига 4 тагача, Ўзбекистон ва Корея ҳудудий вилоятлари ўртасида ҳафтасига 4 тагача мунтазам авиақатнов амалга ошириш ҳуқуқи берилди;
Шунингдек, ҳар икки томон авиакомпаниялари учун Жанубий Кореянинг “Жежу” ҳамда Ўзбекистоннинг “Самарқанд” халқаро аэропортларида эълон қилинган махсус “Очиқ осмон” режимидан икки томонлама фойдаланиш бўйича келишувга эришилди.
Мазкур эришилган келишувлар икки мамлакат ўртасида савдо ва иқтисодий алоқаларининг ривожланиши, йўловчи, юк ва товар айланмалари ҳажмининг ортиши ҳамда Кореялик сайёҳларни Ўзбекистоннинг тарихий шаҳарларига жалб этиш учун хизмат қилади.

Подписан Меморандум о взаимопонимании между авиационными администрациями Узбекистана и Южной Кореи
Как сообщалось ранее, по итогам переговоров авиационных администраций двух стран в Сеуле между сторонами был подписан Меморандум о взаимопонимании и достигнуты следующие договоренности:
Сняты ограничения на количество назначенных авиакомпаний между двумя странами;
Право увеличить количество регулярных рейсов между Узбекистаном и Кореей с 10 до 24 в неделю для авиакомпаний каждой стороны;
Это позволяет авиакомпаниям каждой стороны совершать 24 рейса в неделю между двумя странами, всего 48 рейсов между двумя странами в рамках государственной политики по привлечению иностранных туристов в Узбекистан;
При этом до 12 рейсов в неделю между городами Ташкент и Сеул назначенными авиакомпаниями обеих стран, до 4 рейсов в неделю из территориальных районов Кореи в город Ташкент;
Право осуществлять до 4 регулярных рейсов в неделю из территориальных областей Узбекистана в город Сеул и до 4 в неделю между территориальными областями Узбекистана и Кореи;
Также достигнута договоренность о двустороннем использовании специального режима «Открытого неба», объявленного в международных аэропортах «Чеджу» Южной Кореи и «Самарканд» Узбекистана для авиакомпаний обеих сторон.
Данные соглашения послужат развитию торгово-экономических отношений между двумя странами, увеличению объемов пассажиро-, грузо- и товарооборота, привлечению корейских туристов в исторические города Узбекистана.