Ўзбекистон ва Саудия Арабистони ҳаво қатнови тўғрисидаги янги ҳукуматлараро Битимни имзолади
“Ўзавиация” агентлиги директори Тохир Назаров бошчилигидаги Транспорт вазирлиги делегацияси Малайзиянинг Куала-Лумпур шаҳрида бўлиб ўтаётган ICАОнинг ҳаво қатнови бўйича музокараларга бағишланган ICAN – 2024 тадбирида иштирок этмоқда.
Эслатиб ўтамиз, тадбирда 100 га яқин мамлакатлар ўртасида пандемиядан сўнг авиақатновларни қайта тиклаш ҳамда парвозлар географиясини ошириш, авиация соҳасини мамлакат иқтисодиётининг драйверига айлантириш мақсадида музокаралар олиб борилмоқда. Денгизга чиқиш имконияти чекланган ҳамда узоқ масофаларга йўловчи ташиш бўйича авиация соҳаси ягона транспорт тури сифатида қараладиган Ўзбекистон учун бу улкан имконият.
Ўтказилиши режалаштирилган учрашувлар ҳажми ҳамда имзоланиши кутилаётган давлатларо ҳужжатлар аҳамиятини инобатга олган ҳолда делегация таркибига Ташқи ишлар вазирлигидан Шартнома-ҳуқуқ бошқармаси икки томонлама шартномалар бўлими бошлиғи Илҳомжон Абдраимов бириктирилган.
Бугунги тадбирда Саудия Арабистони ҳамда Ўзбекистон авиация маъмуриятлари ўртасида авиақатновлар тўғрисидаги янги битим имзоланди. Саудия томонидан мазкур ҳужжатни Саудия Арабистони фуқаро авиацияси маъмурияти президенти Абдулазиз Ал-Дуалеж, Ўзбекистон томонидан “Ўзавиация” агентлиги директори Тоҳир Назаров имзолади.
Шу кунга қадар икки мамлакат ўртасида авиақатновлар қисман мунтазам  ва асосан чартер асосида амалга ошириб келинган. Мазкур янги битим икки давлат ўртасида ҳафталик мунтазам авиақатновларни 50 тагача ошириш, Умра зиёрати бўйича юзага келган муаммоларни бартараф этиш, авиақатновларда янги тартибни жорий этиш, авиакомпанияларнинг йўловчилар олдида масъулиятини ошириш, шунингдек, ҳар икки мамлакат авиакомпанияларини чартер парвозларини амалга оширишда тўланиши талаб этиладиган роялти божларидан озод этиш каби янги тартибларни ўз ичига олади.
Мазкур битим сўнгги икки йил давомида икки мамлакат Транспорт вазирликлари ҳамда Ташқи ишлар вазирликлари томонидан ҳамкорликда ишлаб чиқилган бўлиб, мамлакатлар ўртасида савдо-иқтисодий ҳамкорликни ҳамда транспорт логистикасини, шунингдек, Ўзбекистонда йўлга қўйилаётган “Зиёрат-туризмини” янада ривожлантириш учун хизмат қилади.

Узбекистан и Саудовская Аравия подписали новое межправительственное Соглашение о воздушном сообщении
23.10.2024 5488 Yangiliklar
Делегация Министерства транспорта во главе с директором Агентства "Узавиация" Тохиром Назаровым принимает участие в международном мероприятии ICAO ICAN-2024, посвященном переговорам по авиасообщению, которое проходит в городе Куала-Лумпуре.
Напоминаем, что на мероприятии ведутся переговоры между почти 100 странами о возобновлении авиасообщений после пандемии и увеличении географии полетов, превращении авиационной отрасли в драйвер экономики страны. Это огромная возможность для Узбекистана, где выход к морю ограничен и авиация рассматривается как единственный вид транспорта по перевозке пассажиров на большие расстояния.
Учитывая объем запланированных встреч, а также важность ожидаемых подписаний документов, всостав делегации закреплен начальник отдела двусторонних договоров Управления договорного права Министерства иностранных дел Илхомжон Абдраимов.
На сегодняшнем мероприятии было подписано новое соглашение об авиаперевозках между авиационными администрациями Саудовской Аравии и Узбекистана. Со стороны Саудовской Аравии документ подписал президент Управления гражданской авиации Саудовской Аравии Абдулазиз аль-Дуалеж, со стороны Узбекистана-директор агентства “Узавиация” Тахир Назаров.
На сегодняшний день авиаперелёты между двумя странами осуществляются частично на регулярной и в основном на чартерной основе. Это новое соглашение включает в себя новые процедуры, такие как увеличение до 50 еженедельных регулярных авиаперелетов между двумя странами, устранение проблем, связанных с посещением Умры, введение новой процедуры авиаперелетов, повышение ответственности авиакомпаний перед пассажирами, а также при выполнении чартерных рейсов освобождение авиакомпаний обеих стран от таможенной уплаты роялти.
Данное соглашение, разработанное за последние два года совместно министерствами транспорта и иностранных дел двух стран, послужит дальнейшему развитию торгово-экономического сотрудничества и транспортной логистики между двумя странами, а также широко налаживаемого в Узбекистане "Поломнического туризма."