Ўзбекистон ва Туркманистон миллий ташувчиларга қулай шароитларни яратиш келишиб олди
Жорий йилнинг 29- октабр куни Бухоро шаҳрида Ўзбекистон ва Туркманистон транспорт идоралари мутасадди раҳбарлари иштирокида Ишчи учрашув ўтказилди.
Учрашув Ўзбекистон томонидан Транспорт вазирлиги ҳузуридаги Транспорт ва логистикани ривожлантириш муаммоларини ўрганиш маркази директори Б.Холматов ва Туркманистон Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Транспорт ва коммуникациялар агентлиги қошидаги “Turkmenavtoulaglari” агентлиги раисининг ўринбосари В.Хожанепесов раислигида бўлиб ўтди.
Томонлар ўзбек миллий ташувчилари Туркманистон ҳудуди орқали юк ташувларини амалга оширишда юзага келаётган муаммолар ҳамда уларнинг ечими юзасидан таклифларни муҳокама этишди.
Учрашув якунида икки давлат ўртасида ундириладиган йиғим ва тўловларни 2025 йилдан бошлаб паритет асосида белгилаш, Туркманистон ҳудуди орқали ташувларда юзага келадиган муаммоларни тезкорлик билан ҳал этиш мақсадида идоралараро Ишчи гуруҳ тузишга келишилди.
Шунингдек, икки давлат ўртасида рухсатнома бланкаларини электрон айирбошлаш “E-Permit” тизимини татбиқ этишга келишиб олинди.

Узбекистан и Туркменистан договорились создать благоприятные условия для национальных перевозчиков
29 октября текущего года в городе Бухаре состоялась рабочая встреча с участием ответственных руководителей транспортных ведомств Узбекистана и Туркменистана.
Встреча прошла под председательством директора Центра изучения проблем развития транспорта и логистики при Министерстве транспорта Б.Холматова и заместителя председателя Агентства "Turkmenavtoulaglary" при Агентстве транспорта и коммуникаций при Кабинете Министров Туркменистана В.Ходжанепесова.
Стороны обсудили проблемы, возникающие при осуществлении узбекскими национальными грузоперевозчиками грузоперевозок через территорию Туркменистана, а также предложения по их решению.
По итогам встречи достигнута договоренность о создании межведомственной рабочей группы для оперативного решения проблем, возникающих при перевозках через территорию Туркменистана и начиная с 2025 года сборы и платежи будут взиматься на паритетной основе между двумя странами.
Также между двумя государствами была достигнута договоренность о внедрении системы электронного обмена бланками разрешений “E-permit”.