Ўзбекистон аэропортлари асосий йиғим ва тарифларни 27%га пасайтирмоқда
2021 йил 15 апрель санасидан “Uzbekistan Airports”АЖ ҳаво кемаларига хизмат кўрсатиш учун йиғим ва тарифларни пасайтириш тўғрисида қарор қабул қилди. Бу ҳақда “Uzbekistan Airports”АЖ матбуот хизмати маълум қилди.
Aсосий йиғим ва тарифлар ўртача 27% га пасайтирилиб, Ўзбекистон Республикаси аэропортларига мунтазам йўловчи рейсларини бажарадиган хорижий авиакомпаниялар учун қўлланилади.
Пасайтирилган йиғим ва тарифлар халқаро авиация маълумотномаларида эълон қилинди, бу билан ИКAОга аъзо бўлган 190 дан ортиқ мамлакат ва AIPдан фойдаланувчи барча авиакомпаниялар Ўзбекистон Республикаси аэропортларида қўлланиладиган тарифлар ҳақидаги маълумотларга эга бўлиши учун имконият яратилди.
“Қабул қилинган қарор Ўзбекистон аэропортларининг рақобатбардошлигини таъминлаш, туризмни ривожлантириш ва ишлар самарадорлигини рағбатлантириш, аҳоли учун ҳаво транспортидаги ташишларни янада арзон қилиш учун замин яратади”, - дейди “Uzbekistan Airports”АЖ бошқаруви раиси Рано Джураева.

Аэропорты Узбекистана снижают основные сборы и тарифы на 27%
АО «Uzbekistan Airports» приняло решение о снижении сборов и тарифов на обслуживание воздушных судов c 15 апреля 2021 года.
Основные сборы и тарифы снижены в среднем на 27 % и применяются для иностранных авиакомпаний, совершающих регулярные пассажирские рейсы
в аэропорты Республики Узбекистан.
Сниженные сборы и тарифы опубликованы в международных авиационных справочниках, что позволит более чем 190 странам-членам ИКАО и всем авиакомпаниям-пользователям AIP получить доступ к информации о тарифах, применяемых в аэропортах Республики Узбекистан.
«Принятое решение обеспечит конкурентоспособность аэропортов Узбекистана, стимулирует развитие туризма и деловую активность, сделает более доступными авиаперевозки для населения», - сказала Председатель правления АО «Uzbekistan Airports» Рано Джураева.