Ўзбекистон, Афғонистон ва Покистон ўртасида транспорт-логистика соҳасидаги ҳамкорликни ривожлантириш масалалари муҳокама этилмоқда
27.03.2022 9382 Yangiliklar
Мамлакатимизнинг ташқи иқтисодий алоқаларини ривожлантириш ва ташқи савдо ҳажмини оширишда халқаро бозорларга чиқиш учун логистика муаммоларини муваффақиятли ҳал этиш муҳим омил саналади. Хусусан, денгиз портларига чиқиш ҳамда бу йўналишда қулай транспорт коридорларини яратиш Ўзбекистон учун стратегик вазифа.
Шу нуқтаи назардан давлатимиз раҳбари ташаббуслари билан ушбу йўналишдаги саъйи-ҳаракатларни ривожлантириш масаласига алоҳида аҳамият қаратилмоқда.
Хусусан, жорий йилнинг 4 март куни Президентимиз Шавкат Мирзиёев Покистон Ислом Республикаси Бош вазири Имрон Хон билан бўлиб ўтган музокараларда транспорт-логистика соҳасидаги ҳамкорликни ривожлантириш бўйича лойиҳаларни амалга ошириш муҳимлигини таъкидлаганди.
Айнан мазкур йўналишда ҳамкорлик алоқаларини ривожлантириш, қўшни давлатлар билан транспорт йўлакларини янада диверсификация қилиш, мамлакатимизнинг транзит салоҳиятини ошириш, юкларни транзит қилиш тартибини соддалаштириш учун қўшимча қулай шарт-шароитларни яратиш бўйича белгиланган топшириқлар ижросини таъминлаш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлиги томонидан тегишли ишлар амалга оширилмоқда.
Хусусан, Ўзбекистон Республикаси экспорт ва импорт юкларининг Шарқий Осиё давлатларидан узлуксиз логистикасини ташкил этиш мақсадида Ўзбекистон Республикаси, Афғонистон ва Покистон Ислом Республикасининг йирик транспорт-логистика компаниялари, Халқаро автомобиль ташувчилари уюшмаси ҳамда транспорт ва божхона идоралари вакиллари иштирокида 26-27 март кунлари Термиз шаҳрида транспорт масалалари бўйича уч томонлама ишчи гуруҳ учрашуви бўлиб ўтмоқда.
Учрашувда Ўзбекистон, Афғонистон ва Покистон давлатлари ҳудуди бўйлаб автомобиль транспортида халқаро юк ташувлари жараёнида юзага келаётган муаммолар ва уларни ҳал этиш масалалари муҳокама этилмоқда.

Обсуждаются вопросы развития транспортно-логистического сотрудничества между Узбекистаном, Афганистаном и Пакистаном
27.03.2022 9369 Yangiliklar
Важным фактором развития внешнеэкономических связей нашей страны и увеличения объемов внешней торговли является успешное решение логистических задач по выходу на международные рынки. В частности, стратегической задачей для Узбекистана является выход к морским портам и создание удобных транспортных коридоров в этом направлении.
В связи с этим по инициативе Главы нашего государства уделяется особое внимание вопросу развития действий в этом направлении.
В частности, 4 марта текущего года Президент нашей страны Шавкат Мирзиеев на переговорах с премьер-министром Исламской Республики Пакистан Имраном Ханом отметил важность реализации проектов по развитию сотрудничества в транспортно-логистической сфере.
Именно в этом направлении министерством транспорта Республики Узбекистан осуществляется соответствующая работа в целях обеспечения выполнения поставленных задач по развитию партнерских отношений, дальнейшей диверсификации транспортных коридоров с соседними странами, повышению транзитного потенциала страны, созданию дополнительных благоприятных условий для упрощения порядка транзита грузов.
В частности, в целях организации бесперебойной логистики экспортных и импортных грузов Республики Узбекистан из стран Восточной Азии с участием представителей крупнейших транспортно-логистических компаний Республики Узбекистан, Афганистан и Исламской Республики Пакистан, Международной ассоциации автомобильных перевозчиков, а также транспортных и таможенных органов 26-27 марта в городе Термез проходит встреча трехсторонней рабочей группы по вопросам транспорта.
На встрече обсуждаются проблемы, возникающие в процессе международных грузовых перевозок автомобильным транспортом по территории Узбекистана, Афганистана и Пакистана, а также вопросы их решения.