Ўзбекистон ва Қозоғистон ўртасидаги aвиақатновлар кенгаймоқда
Ўзбекистон Республикаси билан Қозоғистон Республикаси Авиация маъмуриятларининг жорий йил май ойидаги келишувига мувофиқ икки давлат ўртасида янги мунтазам авиақатновлар ташкил этилди.
Жумладан, Самарқанд – Олмаота ва Туркистон – Тошкент мунтазам авиақатновлар йўлга қўйилди.
Самарқанд – Олмаота – Самарқанд йўналишида “Uzbekistan Airways” ва “Air Astana” авиакомпанияларининг ҳар бири томонидан ҳафтасига 2 маротабадан қатнов амалга оширилади.
Туркистон – Тошкент – Туркистон йўналишида “Air Astana” авиакомпанияси таркибига кирувчи “Fly Arystan” авиакомпанияси томонидан ҳафтасига 2 маротаба қатнов бажарилади.
Икки давлат ўртасида мунтазам авиақатновлар тиклангандан буён санитария-эпидемиологик талабларга қатъий риоя қилган ҳолда “Uzbekistan Airways” ва “Air Astana” авиакомпанияларининг ҳар бири томонидан Тошкент – Олмаота йўналишида ҳафтасига 7 маротабадан, Тошкент – Нур-Султон йўналишида эса ҳафтасига 3 маротабадан мунтазам йўловчи қатновлари бажарилмоқда.
Шунингдек, “Uzbekistan Airways” ва "SCAT Airlines" авиакомпанияларининг ҳар бири томонидан "Урганч – Ақтау – Урганч" (ҳафтасига 2 марта) йўналишида ҳамда "SCAT Airlines" авиакомпанияси томонидан "Ақтау – Нукус – Ақтау" (ҳафтасига 1 марта) йўналишида мунтазам авиақатновлар амалга оширилмоқда.

Авиасообщения между Узбекистаном и Казахстаном расширяются
В соответствии с соглашением между авиационными властями Республики Узбекистан и Республики Казахстан от мая текущего года между двумя странами организованы новые регулярные рейсы.
В частности, запущены регулярные авиарейсы Самарканд – Алматы и Туркестан – Ташкент.
Каждая из авиакомпаний Uzbekistan Airways и Air Astana будут выполнять полеты по 2 раза в неделю по маршруту Самарканд – Алматы – Самарканд.
В направлении Туркестан – Ташкент – Туркестан авиакомпания Fly Arystan, входящая в состав авиакомпании Air Astana, будет выполнять рейсы по 2 раза в неделю.
С момента восстановления регулярных рейсов между двумя странами регулярные пассажирские рейсы осуществляются по маршруту Ташкент-Алматы (по 7 раз в неделю) Ташкент – Нур – Султан (по 3 раза в неделю) каждой из авиакомпаний “Uzbekistan Airways” и “Air Astana”, соблюдая строгие санитарно-эпидемиологические требования.
Также осуществляется регулярное авиасообщение авиакомпаниями “Uzbekistan Airways” и “SKAT Airlines” по маршруту Ургенч – Актау – Ургенч (по 2 раза в неделю) и авиакомпанией “SKAT Airlines” по маршруту Актау – Нукус – Актау (1 раз в неделю).