Қирғизистон билан транспорт соҳасидаги ҳамкорликдаги лойиҳалар ривожлантирилади
Жорий йилнинг 11 декабрь куни Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазири И.Маҳкамов бошчилигидаги делегация Қирғизистон Республикаси Транспорт, архитектура, қурилиш ва комуникация вазири Э.Осоев бошчилигидаги делегация билан икки томонлама транспорт ва йўл соҳасидаги масалаларни муҳокама қилиш учун учрашув ўтказди.
Дастлаб томонлар Қирғизистон Республикаси ҳудудидан ўтган “Риштон - Сўх” йўналишидаги умумий узунлиги 29 км бўлган автомобиль йўлининг 8 км қисмида Қирғизистон томонидан амалга оширилган таъмирлаш ишлари билан танишди.
Ушбу йўл орқали бугунги кунда автотранспорт воситалари ҳаракати йўлга қўйилган бўлиб, Ўзбекистон Республикаси фуқаролари қисқа йўл билан Қирғизистон Республикаси аҳоли яшаш пунктларига кирмаган ҳолда Сўх туманига етиб олишмоқда.
Сўх тумани аҳолиси билан бўлиб ўтган суҳбат чоғида туман оқсоқоллари давлатимиз раҳбарининг саъйи-ҳаркатлари билан бу ерда амалга оширилаётган ўзгариш ва янгиланишлар натижасида Сўх бугун чинакам обод масканга айланиб бораётганини таъкидлаб ўтишди.
Шундан сўнг, Фарғона вилояти Риштон тумани ҳокимлигида ҳар икки мамлакат ўртасида транспорт соҳаси ва транзит йўлакларини ривожлантириш масалалари юзасидан музокаралар бўлиб ўтди.
Хусусан, томонлар "Ўзбекистон – Қирғизистон – Хитой" темир йўлининг қурилиши масаласида ўзаро фикр алмашишди. Ҳар икки томон вакиллари ушбу лойиҳанинг амалга оширилиши Ўзбекистон ва Қирғизистон манфаатларига тўлиқ мос келишини ҳамда минтақамизнинг транзит салоҳиятини юзага чиқаришини таъкидлаб ўтишди. Шу боис, ушбу муҳим лойиҳа бўйича ҳамкорликдаги саъйи-ҳаркатларни давом эттиришга келишиб олинди.
Учрашувда “Тошкент–Андижон–Ўш–Иркиштом–Қашғар” халқаро мультимодал йўналишида юк ташувлари ҳажмини ошириш орқали ушбу транспорт коридори имкониятларидан унумли фойдаланиш, ҳар икки мамлакат юк ташувчилари учун тенг имкониятлар яратиш юзасидан ҳам фикр алмашилди. Шунингдек, томонлар “Фарғона – Уч-Қўрғон – Дарот Қўрғон Сариташ – Иркиштом” йўналишида янги автомобиль йўлини қуриш лойиҳасини муҳокама қилишди
Учрашув сўнггида томонлар мамлакатларимиз ўртасида транспорт ва транзит соҳасидаги алоқаларни ривожлантириш юзасидан ўзаро ҳамкорликдаги лойиҳаларни изчил давом эттиришга келишиб олди.

Будут развиваться совместные проекты с Кыргызстаном в транспортной сфере
11 декабря текущего года делегация во главе с министром транспорта Республики Узбекистан И.Махкамовым провела встречу с делегацией во главе с министром транспорта, архитектуры, строительства и коммуникаций Кыргызской Республики Э.Осоевым для обсуждения двусторонних вопросов в области транспорта и дорожного движения.
Вначале стороны ознакомились с ремонтными работами, осуществляемыми кыргызской стороной на 29 - километровом участке автодороги “Риштон-Сух” общей протяженностью 8 км, проходящем по территории Кыргызской Республики.
По этой дороге в настоящее время налажено движение автотранспортных средств, граждане Республики Узбекистан кратчайшим путем, не заходя в населенные пункты Кыргызской Республики, добираются до Сухского района.
После этого в хокимиате Риштанского района Ферганской области состоялись переговоры между двумя странами по вопросам развития транспортной сферы и транзитных коридоров.
В частности, стороны обменялись мнениями по вопросу строительства железной дороги "Узбекистан – Кыргызстан – Китай". Представители обеих сторон отметили, что реализация данного проекта полностью отвечает интересам Узбекистана и Кыргызстана и позволит раскрыть транзитный потенциал нашего региона. Поэтому было решено продолжить совместные закупки по этому важному проекту.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями по эффективному использованию возможностей данного транспортного коридора путем увеличения объемов грузовых перевозок по международному мультимодальному маршруту «Ташкент – Андижан – Ош – Иркештам –Кашгар», созданию равных возможностей для грузоперевозчиков обеих стран. Стороны также обсудили проект строительства новой автомобильной дороги ”Фергана – Уч-Курган – Даро – Курган Сариташ-Иркештам".
По итогам встречи стороны договорились последовательно продолжать реализацию совместных проектов по развитию транспортных и транзитных связей между нашими странами.