Қонунчилик ҳужжатлари ва топшириқлар ижросини назорат қилишнинг мутлақо янги тизими
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси томонидан давлатимиз раҳбарининг “Қонунчилик ҳужжатлари ижросини самарали ташкил этишда давлат бошқаруви органлари ва маҳаллий ижро этувчи ҳокимият органлари раҳбарларининг шахсий жавобгарлигини кучайтиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПФ – 6166-сон Фармони мазмун-моҳиятни тушунтириш ҳамда ижро интизомини мустаҳкамлаш масалалари юзасидан ўқув-амалий семинар ташкил этилди.
Видеоконференция алоқа тизими орқали ташкил этилган ўқув-амалий семинарда вазирликлар, идоралар ва хўжалик бирлашмалари марказий аппаратларида иш юритиш, ҳужжатлар ва топшириқлар ижросини назорат қилиш, ҳужжатлар лойиҳаларини иқтисодий, молиявий ва ҳуқуқий экспертизадан ўтказиш, жисмоний ва юридик шахсларнинг мурожаатларини кўриб чиқиш масалалари қамраб олинган.
Ўқув-амалий семинарда модераторлар “Ijro.gov.uz” тизимидан самарали фойдаланишни таъминлаш, қонунчилик ҳужжатлари ва топшириқлар ижросини таъминлашда назоратни тизимли йўлга қўйиш, норма ижодкорлиги, қонунчилик ҳужжатларини ижрочиларга етказиш ва норматив-ҳуқуқий ҳужжат лойиҳаларини ҳуқуқий экспертизадан ўтказиш каби қатор долзарб масалалар юзасидан маърузалар билан иштирок этишди.

Новая система контроля за исполнением законодательных актов и поручений
Кабинетом Министров Республики Узбекистан организован учебно-практический семинар по вопросам разъяснения сути и содержания Указа Главы нашего государства № УП – 6166 «О дополнительных мерах по усилению персональной ответственности руководителей органов государственного управления и органов исполнительной власти на местах за эффективную организацию исполнения актов законодательства» и укрепления исполнительской дисциплины.
На учебно-практическом семинаре, организованном посредством системы видеоконференцсвязи, были затронуты вопросы делопроизводства в центральных аппаратах министерств, ведомств и хозяйственных объединений, контроля за исполнением документов и поручений, экономической, финансовой и правовой экспертизы проектов документов, рассмотрения обращений физических и юридических лиц.
Модераторы обучающего семинара выступили с докладами по ряду актуальных вопросов, таких как обеспечение эффективного использования системы “Ijro.gov.uz”, систематический контроль исполнения законодательства и поручений, нормотворчество, доведение законодательства до исполнители и правовая экспертиза проектов постановлений.