Қозоғистон билан транспорт соҳасидаги ҳамкорликнинг истиқболли  йўналишлари муҳокама қилинди
Жорий йилнинг 10 февраль куни транспорт масалалари бўйича Ўзбекистон – Қозоғистон ишчи гуруҳининг йиғилиши бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазири ўринбосари А. Мўминов ҳамда Қозоғистон Республикаси Индустрия ва инфратузилмаларни ривожлантириш вазири ўринбосари Б. Камалиев раҳбарлигида бўлиб ўтган музокараларда ўзаро ҳамкорликнинг истиқболли йўналишлари ҳамда юк ташиш шароитларини яхшилаш билан боғлиқ масалалар муҳокама этилди.
Учрашувда томонлар эпидемиологик талабларни енгиллаштириш ва қуруқлик транспортида йўловчи ташишни қайта тиклаш жараёнларини тезлаштириш муҳимлигини тасдиқлашди.
Шунингдек, ишчи гуруҳ томонидан автомобиль ва темир йўл транспорти соҳасида ҳамкорликдаги Туркистон – Чимкент – Тошкент тезюрар темир йўли ҳамда “Учқудуқ – Қизилўрда” транспорт йўлаги инфратузилма лойиҳалари кўриб чиқилди.
Бундан ташқари, Ўзбекистон Республикаси ва Қозоғистон Республикаси ҳаво ҳудудлари бўйлаб, ҳаво ҳаракатига хизмат кўрсатишда янги маршрутлар (ҳаво трассалари) жорий этиш масаласи муҳокама қилинди.
Ушбу янги маршрутлар  жорий қилиш орқали ҳаво кемаларининг парвоз вақтини сезиларли даражада қисқартирилишига эришилади. Бу эса ўз навбатида глобал экологик вазиятга, ёқилғи тежамкорлигига ижобий таъсир кўрсатиб минтақага қўшимча фойдаланувчиларни жалб қилади.

Обсуждены перспективные направления сотрудничества с Казахстаном в транспортной сфере
10 февраля текущего года состоялось заседание узбекско – казахстанской рабочей группы по вопросам транспорта.
На состоявшихся под руководством заместителя министра транспорта Республики Узбекистан А.Муминовым и заместителем министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан Б.Камалиевым переговорах были обсуждены перспективные направления сотрудничества, а также вопросы, связанные с улучшением условий перевозок грузов.
На встрече стороны подтвердили важность смягчения эпидемиологических требований и ускорения процессов возобновления пассажирских перевозок наземным транспортом.
Также рабочей группой были рассмотрены инфраструктурные проекты в сфере автомобильного и железнодорожного транспорта: высокоскоростная железная дорога Туркестан – Чимкент – Ташкент и транспортный коридор “Учкудук – Кызылорда”.
Кроме того, обсужден вопрос внедрения новых маршрутов (воздушных трасс) в обслуживании воздушного движения по воздушным территориям Республики Узбекистан и Республики Казахстан.
Внедрением этих новых маршрутов будет достигнуто значительное сокращение времени полетов воздушных судов, что, в свою очередь, положительно скажется на глобальной экологической ситуации, экономичности топлива и привлечет дополнительных пользователей в регион.