Россия ва Ўзбекистон ўзаро ҳамкорликда янги транспорт-транзит коридорларини ривожлантиради
Бугун, 25-январь куни Россия-Ўзбекистон ҳукуматлараро савдо-иқтисодий ҳамкорлик бўйича комиссиясининг 23-йиғилишида қабул қилинган келишувлар ижроси доирасида Ўзбекистон Транспорт вазирлигида ишчи гуруҳ учрашуви бўлиб ўтди.
Унда Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлиги, “Ўзбекистон темир йўллари” АЖ ва Ўзбекистон Транспорт вазирлиги ҳузуридаги Транспорт ва логистикани ривожлантириш муаммоларини ўрганиш марказининг масъул ходимлари, шунингдек, Россия транспорт вазирлиги “Халқаро транспорт коридорлар дирекцияси” автоном нотижорат ташкилоти вакиллари иштирок этди.
Йиғилишда халқаро юк ташишлар, жумладан, транзит ташиш ҳажмини ошириш, шунингдек, юкларни ташишнинг ташқи савдо йўналишларини диверсификация қилиш мақсадида Россия Федерацияси ва Ўзбекистон Республикаси орқали ўтувчи янги логистика транспорт йўлакларини шакллантириш имкониятлари муҳокама қилинди.
Томонлар Россия Федерациясини Жануби-Шарқий ва Жанубий Осиё билан боғловчи “Россия-Қозоғистон-Ўзбекистон-Афғонистон-Покистон” муқобил мультимодал транспорт-транзит йўлаги истиқболи юзасидан фикр алмашдилар.
Учрашув иштирокчилари 2023 йилда янги транспорт-транзит йўлакларини ривожлантириш масалаларини муҳокама қилишни давом эттиришга келишиб олдилар, шунингдек, икки томонлама ҳамкорликни такомиллаштириш ва кенгайтиришнинг кейинги босқичларини белгилаб олдилар.
Шу мақсадда “Халқаро транспорт коридорлар дирекцияси” АНТ ва Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлиги ҳузуридаги Транспорт ва логистикани ривожлантириш муаммоларини ўрганиш маркази ўртасида ўзаро ҳамкорлик Меморандуми имзоланди.

Узбекистан и Россия - на этапе развития новых мультимодальных транспортных коридоров
Сегодня 25 января 2023 года во исполнение решений, принятых в ходе 23-го заседания Российско-Узбекской Межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству в Минтрансе Узбекистана прошла рабочая встреча, в которой приняли участие ответственные сотрудники Минтранса Узбекистана, АО «Узбекистон темир йуллари» и Центра изучения проблем развития транспорта и логистики при Минтрансе Узбекистана, а также представители автономной некоммерческой организации «Дирекция международных транспортных коридоров» Минтранса России.
На встрече обсуждались варианты формирования новых логистических транспортных коридоров, проходящие через Российскую Федерацию и Республику Узбекистан в целях увеличения объема международных грузоперевозок, в том числе транзитных, а также проблематика диверсификации внешнеторговых маршрутов перевозки грузов.
Стороны обменялись мнениями в отношении потенциала альтернативного мультимодального транспортно-транзитного коридора «Россия – Казахстан – Узбекистан – Афганистан – Пакистан», связывающего Российскую Федерацию с Юго-Восточной и Южной Азией.
Участники встречи договорились о продолжении в 2023 году обсуждения проблематики развития новых транспортно-транзитных коридоров, а также определили дальнейшие пути по активизации углублению и расширению двухстороннего сотрудничества.
В указанных целях между АНО «Дирекция международных транспортных коридоров» и Центром изучения проблем развития транспорта и логистики при Министерстве транспорта Республики Узбекистан был заключен Меморандум о сотрудничестве.