Саудия Арабистони билан транспорт ва логистика соҳасидаги ҳамкорлик алоқалари ривожлантирилади
Жорий йилнинг 18 апрель куни Ар-Риёд шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазири Илҳом Маҳкамовнинг Саудия Арабистони Қироллиги Транспорт вазири Солиҳ Ал-Жассер билан икки томонлама учрашуви бўлиб ўтди.
Учрашувда томонлар транспорт соҳасидаги ҳамкорлик истиқболлари, шу жумладан, Ўзбекистон Республикасининг инфратузилма лойиҳаларига инвестицияларни жалб этиш масалаларини муҳокама қилишди.
Суҳбат чоғида фуқаро авиацияси соҳасидаги ўзаро муносабатлар жумладан, Макка ва Мадина шаҳарларига зиёратчиларни ташишни ташкил этиш борасидаги истиқболлар юксак баҳоланди.
Учрашув якунлари бўйича томонлар транспорт-логистика соҳасидаги ўзаро манфаатли ҳамкорлик алоқаларни ривожлантириш,  икки давлат ўртасида йўловчи ва юк ташиш ҳажмини ошириш бўйича амалий қадамларни давом эттиришга келишиб олдилар.
Шунингдек, икки мамлакат авиация маъмуриятлари ўртасида фуқаро авиацияси соҳасида қулай шароитлар яратишга қаратилган икки томонлама баённома имзоланди.

Будет развиваться сотрудничество с Саудовской Аравией в области транспорта и логистики
18 апреля текущего года в Эр-Рияде состоялась двусторонняя встреча министра транспорта Республики Узбекистан Ильхома Махкамова и Министра транспорта Королевства Саудовской Аравии Салеха Аль-Джассера.
В ходе встречи стороны обсудили перспективы сотрудничества в области транспорта, в том числе привлечения инвестиций в инфраструктурные проекты Республики Узбекистан.
В ходе беседы были высоко оценены перспективы взаимоотношений в области гражданской авиации, в том числе организация перевозок паломников в города Мекку и Медину.
По итогам встречи стороны договорились продолжить практические шаги по развитию взаимовыгодного сотрудничества в области транспорта и логистики, увеличению объемов пассажирских и грузовых перевозок между двумя странами.
Также авиационные власти двух стран подписали двусторонний протокол, направленный на создание благоприятных условий в сфере гражданской авиации.