Шаҳрисабз аэропорти 20 йилдан сўнг фуқаро авиацияси парвозлари учун очилди
Бугун, 2024 йил 11 сентябрь куни Шаҳрисабз маҳаллий аэропорти фуқаро авиациясининг парвозлари учун ўз фаолиятини тиклади. “Silk avia" авиакомпаниясининг Тошкентдан илк парвози маҳаллий вақт билан соат 13:10 да а'ропортга бориб қўнди. Парвоз вақти 1 соат 30 дақиқани ташкил этди.
Анъанага кўра, L 410 русумли самолёт сув аркаси билан, биринчи йўловчилар эса карнай-сурнай садолари остида тантанали равишда кутиб олинди. Таъкидлаш жоизки, аэропортга парвозлар деярли 21 йилдан сўнг қайта йўлга қўйилган. Шаҳрисабз аэропорти 2003 йилнинг ноябрь ойида ёпилган эди.
Шаҳрисабздан 5 км жануби-ғарбда қурилган мазкур аэропорт 1983 йилда очилган. 1983 -1996 йилларда Тошкент-Шаҳрисабз йўналиши бўйича парвозлар ёз ойларида ҳафтасига 4 марта, куз-қиш мавсумида эса 3 марта амалга оширилган, шунингдек, Урганч-Шаҳрисабз йўналиши бўйича ҳам самолётлар ҳафтасига икки марта парвоз қилган. 1993-1995 йилларда Тошкент – Қарши – Шаҳрисабз йўналишида парвозлар амалга оширилган. Ҳаво қатновлари Ан-2, Ан-24, Як-40, РЖ-85 русумли самолётларда амалга оширилган.
2023 йил 25 октябрь куни Қарши шаҳрида Президент Шавкат Мирзиёев раислигида Қашқадарё вилоятини ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш масалалари юзасидан ўтказилган йиғилишда Шаҳрисабз аэропортида фуқаро авиацияси йўлга қўйилиши таъкидланган эди.
Айни пайтда аэропорт фуқаро авиацияси парвозларига хизмат кўрсатиш имкониятига эга. Узунлиги 1554 м ва эни 35 м бўлган учиш-қўниш йўлагидан, иккита самолёт ва тўртта вертолёт туриш жойига эга аэродром қуйидаги турдаги самолётларни сиғдира олади: АTR-42, АTR-72, L-410 ва барча турдаги вертолётлар. Аэропорт мажмуаси соатига 100 йўловчига хизмат кўрсатиш имкониятига эга.

Аэропорт Шахрисабза возобновил работу для гражданской авиации спустя 20 лет
Сегодня, 11 сентября 2024 года, региональный аэропорт Шахрисабза возобновил работу для полетов гражданской авиации. Первый рейс авиакомпании Silk Avia из Ташкента приземлился в 13:10 по местному времени.
Время в полете составило 1 час 30 минут. Самолет типа L410 по традиции торжественно встретили водной аркой, а первых пассажиров под звуки карная-сурная. Важно отметить, что полеты в аэропорт запущены спустя почти 21 год. Воздушная гавань города была закрыта в ноябре 2003 года.
Действующий аэропорт, построенный в 5 км к юго-западу от Шахрисабза, был открыт в 1983 году. В 1983-1996 годах полеты по маршруту Ташкент – Шахрисабз осуществлялись 4 раза в неделю в летние месяцы и 3 раза в неделю в осенне-зимний сезон, а также дважды в неделю самолеты летали по маршруту Ургенч – Шахрисабз. В 1993-1995 годах выполнялись рейсы по маршруту Ташкент – Карши – Шахрисабз. Ависообщение осуществлялось на самолетах типа Ан-2, Ан-24, Як-40, RJ-85.
25 октября 2023 года в городе Карши  на состоявшейся встрече под председательством президента Шавката Мирзиеева по вопросам социально-экономического развития Кашкадарьинской области было отмечено, что в аэропорту Шахрисабз будет запущена гражданская авиация.
На данный момент аэропорт располагает возможностями для обеспечения полетов гражданской авиации. Аэровокзальный комплекс имеет пропускную способность 100 чел/час. Аэродром состоящий из взлетно-посадочной полосы длиной 1554 м и шириной 35 м, двух стоянок для воздушных судов и четырех вертолетных площадок, позволяет принимать следующие типы самолетов: ATR-42, ATR-72, L-410 и все виды вертолетов.