Ўзбекистоннинг Украинадаги Элчихонаси ахбороти
Польшанинг тегишли идоралари Ўзбекистон Республикаси фуқароларига Польша давлат чегарасини визасиз кесиб ўтишларига розилик берди.
- Ўзбекистон фуқаролари ўзлари билан шахсини тасдиқловчи ёки бошқа зарур ҳужжатларни олиб келишлари керак.
- Львовга келган фуқаролар ўзбек диаспораси вакили Садиев Маъруф (+380 96 102 10 95) билан боғланиб, рўйхатга киритиш учун ўзи ҳақида маълумот беришлари лозим.
- чегарани кесиб ўтиш фақат марказлаштирилган тартибда автобусларда Ўзбекистоннинг Украина ва Польшадаги элчихоналари вакиллари ҳамроҳлигида амалга оширилиши мумкинлигини ҳисобга олиш керак. Польшага мустақил боришни режалаштираётган Ўзбекистон фуқароларида чегарада муаммолар пайдо бўлиши мумкин.
- эвакуация қилинадиганлар рўйхатини шакллантиришда аёллар, болалар, қариялар ва талабаларга устуворлик берилади.
Шу билан бирга, Элчихона Ўзбекистон фуқароларини хавфсиз эвакуация қилиш учун барча саъй-ҳаракатларни амалга ошираётганини маълум қиламиз.

Сообщение Посольства Узбекистана в Украине
Соответствующие ведомства Польши согласились предоставить право пересечения государственной границы Польши без виз для граждан Республики Узбекистан.
При этом:
- гражданам Узбекистана необходимо иметь при себе удостоверение личности и, возможно, другие доступные документы.
- гражданам, прибывшим во Львов, обратиться к представителю узбекской диаспоры – Садиев Маъруф (+380 96 102 10 95) и сообщить ему информацию о себе для формирования списка.
- необходимо учесть, что пересечение границы может быть осуществлено исключительно в централизованном порядке на автобусах в сопровождении представителей Посольств Узбекистана в Украине и Польше. В случае самостоятельного выезда в Польшу могут возникнуть проблемы на границе.
- при формировании списков эвакуируемых, в приоритетной группе находятся женщины, дети, студенты и пожилые люди.
Заверяем, что Посольством предпринимаются все усилия для обеспечения безопасной эвакуации граждан Узбекистана.