Танзания ва Ўзбекистон авиация ҳукуматлари ўртасида келишув имзоланди
Аввал хабар берилганидек, ICAN-2024 тадбири доирасида Транспорт вазирлиги делегацияси томонидан Ташқи ишлар вазирлиги қўллаб-қувватлови билан янги йўналишларда авиақатновларни йўлга қўйиш бўйича қатор давлатлар билан келишувлар олиб борилмоқда.
Навбатдаги музокаралар Танзания бирлашган республикаси билан бўлиб ўтди. Музокараларда томонлар икки мамлакат ўртасида юк ва йўловчи ташувларини йўлга қўйиш билан боғлиқ масалаларини кўриб чиқишди. Музокаралар якунида икки мамлакат ўртасида йўловчи ва юк ташувлари бўйича авиақатновларни ташкил этиш бўйича келишув имзоланди.
Келишувда белгиланган квотага мувофиқ ҳафтасига 21 марта йўловчи парвозларини, юк ташиш бўйича эса ҳар икки томондан чекловсиз авиақатновларни амалга оширишни йўлга қўйиш кўзда тутилган.
Танзания Ўзбекистон учун мутлақо янги йўналиш ҳисобланади. Мамлакат ўзининг мўътадил об-ҳаво шароити, Малдив ороллари билан беллаша оладиган зилол сувларига эга Занзибар ороли, ёввойи табиат қўйнидаги саванналари ҳамда саргузаштларга бой Климанжаро тоғлари билан туристлар эътиборини, шунингдек қаҳва, чой, какао, гуллар ва тропик мевалари билан савдогарлар эътиборини тортиб келади.
Бу эса ўз навбатида Ўзбекистонининг туристик компаниялари ҳамда авиакомпаниялари учун транзит туристлар оқимини ривожлантиришга ажойиб имконият ҳисобланади. Шунингдек, Танзания аҳолиси учун Ўзбекистонга зиёрат туризмини йўлга қўйиш бўйича Туризм қўмитаси ҳамда авиакомпаниялар учун янги эшикларни очади.

Между авиационными властями Танзании и Узбекистана подписано соглашение
Как сообщалось ранее, в рамках мероприятия ICAN-2024 делегацией Министерства транспорта при поддержке Министерства иностранных дел проводятся переговоры с рядом стран о запуске авиасообщений по новым направлениям.
Очередные переговоры были с Объединенной Республикой Танзания. В ходе переговоров стороны рассмотрели вопросы, связанные с налаживанием грузовых и пассажирских перевозок между двумя странами. По итогам переговоров подписано соглашение об организации пассажирских и грузовых авиарейсов между двумя странами.
В соответствии с установленной квотой соглашение предусматривает осуществление пассажирских рейсов 21 раз в неделю, а грузовых авиарейсов без ограничений с обеих сторон.
Танзания - абсолютно новое направление для Узбекистана. Страна привлекает внимание туристов своими умеренными погодными условиями, остров Занзибар с прозрачными водами, способными соревноваться с Мальдивскими островами, саваннами в дикой природе и богатыми приключениями горами Климанджаро, а также торговцев кофе, чаем, какао, цветами и тропическими фруктами.
Это, в свою очередь, является прекрасной возможностью для туристических компаний и авиакомпаний Узбекистана для развития потока транзитных туристов. Также он откроет новые двери для Комитета туризма и авиакомпаний по организации паломнического туризма в Узбекистан для населения Танзании.