Ташувчилар билан очиқ мулоқот
Бугун дунёда кузатилаётган геосиёсий жараёнлар автомобиль транспортида халқаро юк ташувларида қатор кутилмаган муаммоларни вужудга келтирмоқда.
Натижада эса анъанавий транспорт маршрутлари бўйлаб юк ташувлари чекланиб, муқобил транспорт йўлакларини ривожлантириш ҳамда миллий ташувчилар учун қулай шарт-шароитларни яратиш ҳар қачонгидан долзарб масалага айланди.
Айни шу жиҳатларни инобатга олган олда Транспорт вазирлиги томонидан жорий йилнинг 27 сентябрь куни ташув фаолияти билан шуғулланувчи корхона раҳбарлари иштирокида учрашув бўлиб ўтди.
Автомобиль транспортида халқаро юк ташувлари фаолияти билан шуғулланувчи 50 дан ортиқ корхона раҳбарлари иштирок этган учрашувда дастлаб Европа йўналишида юзага келаётган муаммолар, умумий вазият муҳокама этилди.
Очиқ мулоқот тарзда ўтказилган учрашувда корхона раҳбарларнинг юзага келаётган муаммоли вазиятлар ва уларнинг ечими юзасидан таклифлари тингланди.
Учрашувда кўтарилган ҳар бир масала юзасидан тегишли таклифлар ишлаб чиқилиши ва ўрнатилган тартибда ҳал этиш бўйича чоралар кўрилиши белгилаб олинди.

Открытый диалог с перевозчиками
Наблюдаемые сегодня в мире геополитические процессы создают ряд непредвиденных проблем в международных грузоперевозках автомобильного транспорта.
В результате ограничение грузоперевозок по традиционным транспортным маршрутам, развитие альтернативных транспортных коридоров и создание благоприятных условий для национальных перевозчиков стали актуальными как никогда.
С учетом этих аспектов Министерством транспорта 27 сентября текущего года была проведена встреча с руководителями предприятий, осуществляющих перевозочную деятельность.
На встрече, в которой приняли участие руководители более 50 предприятий, осуществляющих международные грузовые перевозки на автомобильном транспорте, впервые были обсуждены проблемы, возникающие на европейском направлении, общая ситуация.
На встрече, проведенной в форме открытого диалога, были заслушаны предложения руководителей предприятий относительно возникающих проблемных ситуаций и их решения.
Было отмечено, что по каждому поднятому вопросу будут разработаны соответствующие предложения и приняты меры по их решению в установленном порядке.