Тошкент метрополитенининг қурилаётган қисмида содир бўлган ҳодиса юзасидан Ҳукумат комиссиясини тузиш ҳақида
18.12.2019 9366 Yangiliklar
Жорий йилнинг 18 декабрь куни сурункали ёғингарчилик оқибатида Тошкент метрополитени Юнусобод йўналишининг қурилаётган қисмида тупроқ кўчиши содир бўлган.
Юзага келган ҳолатни бартараф этиш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Фавқулодда вазиятлар вазирлиги, Соғлиқни сақлаш вазирлиги, Ички ишлар вазирлиги, Тошкент шаҳар ҳокимлиги куч ва воситалари сафарбар қилинган.
Ушбу ҳудудда содир бўлган ҳодисанинг келиб чиқиш сабаблари ва оқибатларини ўрганиш ва уни зудлик билан бартараф қилиш мақсадида Ҳукумат комиссияси тузилди.
Комиссияга содир бўлган ҳодиса сабабларини ва оқибатларини жойида ўрганиш, ҳодиса оқибатларини зудлик билан бартараф этиш, жабрланганлар ва уларнинг оила аъзоларига ёрдам кўрсатиш ҳамда бошқа бир қатор вазифалар юкланди.
Шунингдек, ​Тошкент метрополитенининг ер усти ва ер ости метро йўналишлари қурилишида саноат хавфсизлиги талабларига риоя этилиши қайд этилди.

О создании правительственной комиссии по происшествию на строящейся части Ташкентского метрополитена
18.12.2019 9382 Yangiliklar
18  декабря текущего года в результате проливного дождя произошел обвал на участке строительства Юнусабадской линии Ташкентского метрополитена.
В целях устранения возникшей ситуации были мобилизованы силы и средства Министерства по чрезвычайным ситуациям, Министерства здравоохранения Республики Узбекистан, хокимията города Ташкента.
Для изучения причин и последствий, а также оперативного устранения возникшей на этой территории ситуации была сформирована правительственная комиссия.
На комиссию возложен ряд задач, таких как изучение на месте причин  случившегося, оперативное устранение его последствий, оказание помощи пострадавшим и их семьям и другие.
Более того, отмечалось соблюдение требований промышленной безопасности при строительстве надземных и подземных линий Ташкентского метрополитена.
Правительственная комиссия окажет всю необходимую материальную и психологическую помощь пострадавшим и членам их семей.