Тошкент – Москва йўналишидаги мунтазам авиқатновлар ва чипта нархлари юзасидан расмий изоҳ
Россия Федерацияси ҳудудига коронавирус инфекцияси кириши ва тарқалишининг олдини олиш бўйича Тезкор штабининг 25 март куни ўтказган йиғилишда бир қатор мамлкатлар билан мунтазам авиақатновларни тиклаш юзасидан қарор қабул қилинган эди.
Мазкур қарорга мувофиқ жорий йилнинг 1 апрель санасидан эътиборан Россия Федерацияси ҳамда Ўзбекистон Республикаси ўртасида мунтазам авиақатновлар ҳафтасига бир маротаба амалга оширилишига рухсат этилди.
Икки мамлакат авиация маъмуриятлари ўртасидаги келишувга биноан Россиянинг “Аэрофлот” авиакомпанияси 2021 йил 5 апрель санасидан ҳар якшанба кунлари Москва – Тошкент – Москва йўналишида, “Uzbekistan airways” авикомпанияси эса  7 апрель санасидан ҳафтанинг ҳар шанба кунлари Тошкент – Москва – Тошкент йўналишида мунтазам парвозларни амалга оширишга киришди.
Тошкент Москва – Тошкент йўналишида амалга ошириладиган мунтазам рейсга Ўзбекистоннинг барча фуқаролари ва Россия ҳукуматининг 2020 йил 16 мартдаги 635-р фармойиши асосида Россияга киришга чеклов қўйилмаган Ўзбекистонда доимий яшаш ҳуқуқига эга чет эл фуқаролари киритилиши мумкин.
Ушбу йўналиш бўйича учиш учун Россияга келишдан аввал 3 календарь кунидан ошмаган ҳолда ПЗР-тест (рус ёки инглиз тилида) ўтказиш талаб қилинади.
Айни дамда аҳоли вакилларидан мазкур йўналишдаги мунтазам  қатновларга чипталарнинг сотувда қолмаганлиги билан боғлиқ кўплаб мурожаатлар келиб тушмоқда. Шунингдек, мазкур масала ижтимоий тармоқларда ҳам кенг муҳокама қилинмоқда.
Ушбу вазият юзасидан Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлиги қуйидагиларни маълум қилади.
Айнан Россия Федерациясига мамлакатимиздан борувчи йўловчилар оқимининг ҳаддан ташқари кўплиги, бугунги эпидемиологик вазият туфайли транспортнинг бошқа турларида қатновларнинг амалга оширилишига рухсат этилмаганлиги, авиақатновлар сонининг ҳам чекланганлиги талаб ва таклиф ўртасидаги номутаносибликнинг кескин ортиб кетишига сабаб бўлмоқда.
Пандемиягача бўлган даврда Ўзбекиcтоннинг турли ҳудудларидан Россия Федерациясига “Uzbekistan airways” авикомпанияси ҳафтасига 87 та рейс бажарган бўлса, Россия авиакомпаниялари мамлакатимизнинг турли шаҳарларига ҳафтасига 97 рейс амалга оширган. Фақатгина авиақатновлар орқали ҳафтасига 40 000 дан ортиқ йўловчиларга хизмат кўрсатилган. Бундан ташқари Тошкент – Москва, Андижон – Москва, Тошкент – Қозон, Тошкент – Волгоград, Тошкент – Саратов, Тошкент – Новосибирск, Тошкент – Уфа, Андижон – Уфа йўналишларида мунтазам равишда ҳафтасига 13 та поезд қатновлари амалга оширилган. Шу билан бирга Тошкент – Москва, Тошкент – Санкт-Петербург, Тошкент – Қозон, Тошкент – Нижний Новгород, Тошкент – Омск, Тошкент – Новосибирск йўналишларида ҳафтасига 12 маротабадан автобус қатновлари амалга ошириб келинган.
Айнан юқорида келтириб ўтилган кўрсаткичларнинг ўзи ҳафтасига бор йўғи бир маротаба амалга оширилаётган мунтазам авиқатновларга чипталарнинг нима учун айни дамда сотувда қолмаганлигига изоҳ бўла олиши мумкин. Турли транспорт қатновларидан фойдаланган йўловчиларнинг барчаси ҳозирда ўрнатилган чеклов чоралари сабаб фақатгина авиқатновлар орқалигина сафарни амалга оширишга мажбур бўлмоқда.
Авиачипта нархларини сунъий равишда ошириб сотиш мақсадида Uzbekistan airways компанияси агентлари томонидан чипталарни олдиндан сотиб олинганлиги тўғрисида ижтимоий тармоқларда тарқатилаётган даъволар эса мутлақо асоссиздир.
"Uzbekistan airways" авиакомпанияси раҳбарияти энг қуйи поғонадаги ходимлардан тортиб, юқори лавозимлардаги раҳбарларнинг ҳам авиачипта сотувлари билан боғлиқ турли-туман кўринишдаги нохолис ҳатти-ҳаракатларни содир этишларига нисбатан тоқатсиз муносабатда эканлигини, чипта сотувлари билан боғлиқ барча жараёнлар шаффоф тарзда амалга оширилиши устидан назорат ўрнатилганлигини маълум қилади.
"Uzbekistan airways" авиакомпанияси томонидан айни дамда Тошкент – Москва йўналишида бажарилаётган мунтазам авиақатовлар учун эконом класс чипта нархи бир томонга 4 200 000 сўмгача, бизнес класс чипта нархлари эса 10 736 222 сўмгача сотилмоқда.
Шу ўринда йўловчилардан тушунмовчиликларнинг олдини олиш учун чипталарни тезлаштириб харид қилиш хизматларини таклиф қилувчи шубҳали шахсларга мурожаат этмаслигини сўраб қоламиз. Чиптада кўрсатилган ва ўзингиз тўлаган нархни таққослашингизни тавсия этамиз.
Бундан ташқари ижтимоий тармоқларда Россия Федерациясига Ўзбекистоннинг турли ҳудудларидан чартер қатновлари амалга оширилиши тўғрисидаги ёлғон хабарлар тарқатилиб, фуқароларга алдов ва товламачилик йўли билан чипталар сотувини ташкил этаётган гуруҳларнинг фаоллашгани кузатилмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлиги фуқароларимиздан бу каби ёлғон хабарларга ишониб, алданиб қолишларининг олдини олиш мақсадида чартер рейсларини амалга оширувчи авикомпанияларнинг парвозни бажаришига рухсат этилгани тўғрисидаги маълумотларни Фуқаро авиацияси агентлиги расмий веб-сайтидан аниқлаштириб олишларини тавсия этади.
Эслатиб ўтамиз, чартер рейслари орқали учиш истагида бўлган йўловчилар РФ ҳукуматининг 2020 йил 16 мартдаги 635-р фармойишига кўра, мамлакатга кириш учун чипта харид қилишда асос бўлиши шарт!
Ҳозирда Транспорт вазирлиги Россия Федерациясининг тегишли вазирлик ва идоралари билан эпидемиологик вазиятдан келиб чиққан ҳолда мунтазам авиарейслар сонини кўпайтириш бўйича музокараларни давом эттирмоқда. Барқарор эпидемиологик вазият сақланиб турган тақдирда нафақат авиақатновларни балки темир йўл қатновларини қайта тиклаш бўйича барча чоралар кўрилмоқда.
Фуқароларимиздан мавжуд вазиятга тўғри баҳо беришларига умид қилиб қоламиз. Ижтимоий тармоқларда тарқатилаётган нохолис маълумотларга чалғимасликларини сўраб қоламиз.

Официальное заявление
На заседании оперативного штаба по предупреждению проникновения и распространения коронавирусной инфекции на территории Российской Федерации 25 марта было принято решение о возобновлении регулярных авиасообщений с рядом стран.
В соответствии с данным постановлением с 1 апреля текущего года разрешено регулярное авиасообщение между Российской Федерацией и Республикой Узбекистан один раз в неделю.
В соответствии с соглашением между авиационными администрациями двух стран российская авиакомпания «Аэрофлот» с 5 апреля 2021 года приступила к выполнению регулярных рейсов по маршруту Москва – Ташкент – Москва каждое воскресенье, а авиакомпания “Uzbekistan airways” – с 7 апреля каждую субботу по маршруту Ташкент – Москва-Ташкент.
В данный рейс могут быть включены все граждане Узбекистана и иностранные граждане, имеющие постоянное место жительства в Узбекистане, без ограничения на въезд в Россию на основании распоряжения правительства России от 16 марта 2020 года.
Для полета по этому маршруту требуется сдать ПЦР-тест (на русском или английском языке) не более чем за 3 календарных дня до прибытия в Россию.
В настоящее время от населения поступает множество обращений по поводу отсутствия билетов на регулярные рейсы в данном направлении. Также данный вопрос широко обсуждается в социальных сетях.
По данной ситуации Министерство Транспорта Республики Узбекистан сообщает следующее.
Именно избыточный пассажиропоток, направляющийся в Российскую Федерацию из нашей страны, недопустимость осуществления полетов на других видах транспорта в связи с нынешней эпидемиологической ситуацией, а также ограниченное количество авиаперелетов являются причинами резкого увеличения дисбаланса между спросом и предложением.
До пандемии авиакомпания "Uzbekistan airways" выполняла 87 рейсов в неделю из различных регионов Узбекистана в Российскую Федерацию, а российские авиакомпании совершали 97 рейсов в неделю в различные города нашей страны. Только через авиарейсы обслуживалось более 40 000 пассажиров в неделю. Кроме того, по маршрутам Ташкент - Москава, Андижан - Москва, Ташкент - Казань, Ташкент - Волгоград, Ташкент - Саратов, Ташкент - Новосибирск, Ташкент - Уфа, Андижан - Уфа осуществлялось регулярное движение 13 поездов в неделю. Одновременно осуществлялись автобусные рейсы по 12 маршрутам Ташкент - Москва, Ташкент - Санкт-Петербург, Ташкент - Казань, Ташкент - Нижний Новгород, Ташкент - Омск, Ташкент - Новосибирск.
Именно приведенные выше показатели могут служить объяснением того, почему билеты на регулярные авиарейсы, совершаемые только один раз в неделю, не остаются в продаже в данный момент. Все пассажиры, пользующиеся различными видами транспорта, в настоящее время вынуждены путешествовать только по авиаперелетам из-за введенных ограничительных мер.
Заявления, распространяемые в социальных сетях о том, что билеты были приобретены заранее агентами Uzbekistan airways с целью продажи с искусственным завышением цен на авиабилеты, абсолютно необоснованны.
Авиакомпании Uzbekistan airways информирует о том, что руководство, начиная с сотрудников низшего звена и заканчивая руководителями не терпимо относятся к совершению необъективных действий различного рода, связанных с продажей авиабилетов, и что установлен контроль за прозрачным осуществлением всех процессов, связанных с продажей билетов.
Регулярные рейсы, выполняемые авиакомпанией Uzbekistan airways по маршруту Ташкент – Москва, продаются по цене билета эконом-класса до 4 200 000 сум в одну сторону и билета бизнес-класса до 10 736 222 Сум.
В связи с этим просим пассажиров не обращаться к сомнительным лицам, предлагающим услуги по ускоренной покупке билетов, чтобы избежать недоразумений. И рекомендуем сравнить цену, указанную в билете, и сумму, которую вы заплатили.
Кроме того, в социальных сетях распространяются ложные сообщения об осуществлении чартерных рейсов в Российскую Федерацию из разных регионов Узбекистана, а также наблюдается рост активности групп, организующих продажу билетов гражданам путем обмана и мошенничества.
Министерство транспорта Республики Узбекистан рекомендует нашим гражданам проверять информацию на официальном сайте Агентства гражданской авиации о том, что разрешено ли выполнять полеты чартерным авиакомпаниям, во избежание подобной ложной информации и обмана.
Напомним, что пассажиры, желающие лететь чартерными рейсами, обязаны иметь при себе основание для покупки билета для въезда в Россию!
В настоящее время Министерство транспорта продолжает переговоры с соответствующими министерствами и ведомствами Российской Федерации по увеличению количества регулярных авиарейсов в зависимости от эпидемиологической ситуации. При сохранении стабильной эпидемиологической ситуации принимаются все меры по восстановлению не только авиасообщения, но и железнодорожных путей.
Надеемся, что наши граждане правильно оценят сложившуюся ситуацию. Просим их не отвлекаться на предвзятую информацию, распространяемую в социальных сетях.