Тошкентда I халқаро авиация форуми иш бошлади
Бугун, 19 февраль куни Тошкент шаҳридаги “Ўзэкспомарказ” кўргазмалар залида «Uzbekistan Airports, Aviation&Logistics Forum» Биринчи халқаро авиация форумига старт берилди. Форумни Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосари Азиз Абдуҳакимов ва Ўзбекистон Республикаси транспорт вазири Элёр Ғаниев очиб берди.
“Туризм соҳасини ривожлантиришда транспорт тизимини такомиллаштириш энг муҳим шартлардан бири ҳисоблангани учун ҳам бугунги кунда Ўзбекистон Президенти бошчилигида авиация соҳасига катта эътибор қаратилмоқда. Бу борада, хусусан давлат бошқарув тизимини яхшилаш мақсадида Транспорт вазирлиги ташкил этилди, “Ўзбекистон ҳаво йўллари” МАК таркибий жиҳатдан бир-биридан мустақил бўлган иккита “Uzbekistan Airways” ва “Uzbekistan Airports” компанияларига ажратилди. Шу билан бирга, халқаро ҳуқуқ нормаларига мувофиқ 2019 йилнинг 1 октябридан бошлаб “Қарши”, “Нукус”, “Термиз” ҳамда “Бухоро” халқаро аэропортларида “Очиқ осмон” режими жорий қилинди. Ҳозирда мазкур аэропортларга парвозларни амалга оширишни ташкил этиш юзасидан қатор хорижий авиакомпаниялар билан музокаралар олиб борилмоқда”, - деди Азиз Абдуҳакимов.
Шу ўринда таъкидлаш жоизки, хорижий авиакомпанияларни жалб қилиш доирасида сўнгги уч йилда республикамизга қатновларни амалга оширувчи хорижий авиакомпаниялар сони 15 тадан 23 тага етди.
Ўтган давр мобайнида “ИрАэро”, “FlyDubai” “Zagros Airlines” каби авиакомпанияларининг мамлакатга янги йўналишларда доимий қатновлари йўлга қўйилди, “Zhejang Loong Airlines Co.Ltd.” ва “Atlasglobal” авиакомпанияларининг чартер рейслари очилди.
Тадбирда шунингдек Транспорт вазири Элёр Ғаниев ҳам сўзга чиқиб, сайёҳлар оқимини ошириш ва бунда транспорт тизимини такомиллаштириш йўлида амалга оширилаётган ишлар ҳақида сўз юритди.
“Aэропортларнинг ҳолатини яхшилаш учун бир қатор йирик инфратузилма лойиҳаларини амалга ошириш режалаштирилган. Хусусан, Самарқанд халқаро аэропортида янги йўловчи терминали ва учиш-қўниш йўлагини қуриш натижасида аэропортнинг ўтказувчанлик қобилияти соатига 500 нафар йўловчидан 1500 нафарга кўтарилади. Германиялик мутахассислар иштирокида Тошкент аэропортининг ўтказувчанлик ҳолатини оптималлаштириш ва реконструкция қилиш натижасида йўловчиларга хизмат кўрсатиш қобилияти йилига 4 миллиондан 7 миллионга ортади. “Термиз” халқаро аэропортида янги учиш-қўниш йўлагини қуриш, “Андижон”аэропортини реконструкция қилиш натижасида барча турдаги ҳаво кемаларига хизмат кўрсатиш имкони яратилади, амалга оширилаётган қатновлар сонининг 2-3 бараварга ортишига олиб келади”, - деди Транспорт вазири.
Элёр Ғаниевнинг таъкидлашича, ушбу тадбирларни илғор халқаро тажрибага мувофиқ равишда сифатли амалга ошириш учун Жаҳон банки  мутахассислари жалб қилинди, улар авиация бозорини либераллаштириш ва ушбу соҳада замонавий бошқарув усулларини жорий этишга қаратилган авиация соҳасини ривожлантириш стратегиясини ишлаб чиқишда бевосита иштирок этишмоқда.
2019 йилда ўз фаолиятини бошлаган «Uzbekistan Airports» АЖ раиси Равшан Исмоиловнинг сўзларига кўра, Ўзбекистоннинг мавжуд аэропортлари реновацияси бўйича дастур ишлаб чиқилган, бу аэропортларимизнинг узоқ муддатли ривожланиш стратегиясини амалга ошириш, инвестицияларни жалб қилиш, халқаро компаниялар билан ҳамкорликни кучайтириш, йўловчиларга хизмат кўрсатиш жараёнини оптималлаштириш йўлида хизмат қилади.
“Аэропортларни ривожлантиришнинг амалий стратегиясини ишлаб чиқиш учун Германия (Airport Research Center Gmbh) ва Россия («Инновационный центр гражданской авиации» МЧЖ)дан экспертлар жалб қилинди”, - деди Равшан Исмаилов.

Первый Международный авиационный форум стартовал в Ташкенте
19 февраля в столичном выставочном комплексе «Узэкспоцентр» стартовал Первый международный авиационный форум «Uzbekistan Airports, Aviation&Logistics Forum». Форум открыли заместитель Премьер-министра – Председатель Государственного комитета Республики Узбекистан по развитию туризма Республики Узбекистан Азиз Абдухакимов и министр транспорта Республики Узбекистан Элер Ганиев.
«Совершенствование транспортной системы является одним из важнейших условий развития туризма. Именно поэтому сегодня Президент Узбекистана уделяет большое внимание авиационной отрасли. В связи с этим было создано министерство транспорта для улучшения системы государственного управления, и НАК «Узбекистон хаво йуллари» была разделена на две независимые компании “Uzbekistan Airways” и “Uzbekistan Airports”. Вместе с этим с 1 октября 2019 года в соответствии с международными правовыми номами в международных аэропортах «Карши», «Нукус», «Термез» и «Бухара» введен режим «Открытого неба». В настоящее время мы ведем переговоры с рядом иностранных авиакомпаний об организации рейсов в эти аэропорты», - сказал Азиз Абдухакимов.
Следует отметить, что количество иностранных авиакомпаний, действующих в Узбекистане за последние три года, в рамках привлечения иностранных авиакомпаний, увеличилось с 15 до 23.
За прошедший период новые авиакомпании, такие как «ИрАэро», «FlyDubai» и «Zagros Airlines», наладили регулярные рейсы в страну, авиакомпании «Zhejang Loong Airlines Co.Ltd.» и «Atlasglobal” организовали чартерные рейсы.
Выступая на мероприятии, министр транспорта Эльер Ганиев также рассказал о работе, проводимой для увеличения потока туристов и улучшения транспортной системы.
«Планируется ряд крупных инфраструктурных проектов по улучшению состояния аэропортов. В частности, строительство нового пассажирского терминала и взлетно-посадочной полосы в Самаркандском международном аэропорту увеличит пропускную способность аэропорта с 500 пассажиров в час до 1500. При участии германских специалистов, в результате оптимизации пропускной способности и реконструкции, способность по обслуживанию пассажиров аэропорта увеличатся с 4 миллионов до 7 миллионов в год. В результате строительства новой взлетно-посадочной полосы в международном аэропорту «Термез», реконструкции аэропорта «Андижан» будет создана возможность обслуживать самолетов всех типов, увеличится количество рейсов в 2-3 раза», - сказал министр транспорта.
По словам Эльера Ганиева, для качественного осуществления этих мероприятий в соответствии с лучшей международной практикой привлечены специалисты Всемирного банка. Они принимают непосредственное участие в разработке стратегии развития авиации, направленной на либерализацию авиационного рынка и внедрение современных методов управления в этой области.
По словам Равшана Исмоилова, Председателя АО «Uzbekistan Airports», начавшего свою деятельность в 2019 году, разработана программа по реновации существующих в Узбекистане аэропортов, что послужит реализации долгосрочной стратегии развития наших аэропортов, привлечению инвестиций, укреплению сотрудничества с международными компаниями и оптимизации обслуживания пассажиров.
«Для разработки практической стратегии развития аэропортов привлечены эксперты из Германии (Airport Research Center Gmbh) и России (ООО «Инновационный центр гражданской авиации»)», - сказал Равшан Исмаилов.