Транспорт вазирлиги раҳбарияти ёшлар билан учрашди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг 2019 йил 27 декабрь куни Муҳаммад ал-Хоразмий номидаги мактабда ёшлар билан ўтказган учрашувида ҳар бир вазирлик, идора ва ташкилотлар раҳбарлари ҳамда ҳокимларга ёшлар билан ишлаш бўйича алоҳида вазифаларни берган эди. Ушбу вазифанинг ижросини таъминлаш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлиги томонидан тизимда фаолият олиб бораётган ёшлар билан учрашувлар ташкил этилмоқда.
Хусусан, 31 январь куни Марказий темирйўлчилар маданият саройида Транспорт вазирининг биринчи ўринбосари И. Маҳкамов бошчилигидаги мутасадди раҳбарларнинг ёшлар билан очиқ мулоқот шаклидаги учрашув бўлиб ўтди.
Учрашувда “Ўзбекистон темир йўллари” АЖ, “Uzbekistan airways” АЖ, “Uzautotrans Service” МЧЖ, ҳудудий транспорт бошқармалари ва Транспорт вазирлиги ҳузуридаги автомобиль йўллари қўмитасида фаолият юритувчи ёшларнинг 450 нафари иштирок этишди.
Тадбир аввалида транспорт вазирининг биринчи ўринбосари И.Маҳкамов транспорт вазирлиги томонидан 2019 йилда амалга оширилган ишлар ва 2020 йилда мамлакатимиз транспорт тизимини тубдан такомиллаштириш, мазкур соҳада кўрсатилаётган хизматлар сифатини замон талаблари даражасига кўтариш юзасидан белгиланган стратегик мақсадларга тўхталиб ўтди.
— Айниқса бугун мамлакатимиз транспорт соҳасига рақамлаштириш ва ахборот технологияларини кенг жорий этиш орқали барча учун қулай бўлган тизимни яратиш долзарб масала, — дейди  транспорт вазирининг биринчи ўринбосари И.Маҳкамов. –  Мазкур жараёнда эса илғор фикрловчи ёшларнинг янги ғоялари муҳим аҳамиятга эга. Зеро, бугун мамлакатимиз транспорт соҳасида фаолият кўрсатаётган ёш кадрлар 40 фоизни ташкил этади. Соҳани ривожлантириш йўлида транспорт вазирлиги олдига қўйилган вазифаларни амалга оширилишида эса ёшларнинг ўрни беқиёсдир.
Очиқ мулоқот шаклида бўлиб ўтган учрашув давомида ёшлар ўзларини ўйлантираётган масалалар, қизиқтираётган саволлар ва таклифлари билан ўртоқлашди. Хусусан, ёшлар автомобиль ва темир йўл кесишмаларида вужудга келаётган тирбандликларнинг олдини олиш, юк ва йўловчи ташувлари соҳасига тадбиркорларни янада кенгроқ жалб этиш, жойларда фаолият кўрсатиётган ёш кадрларни фаол қўллаб-қувватлаш бўйича ўз таклифларини билдиришди.

Руководители Министерства транспорта встретились с молодежью
Во время встречи с молодежью в ходе посещения школы имени Мухаммада аль-Хорезми 27 декабря 2019 года Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев поручил руководителям каждого министерства, ведомства и организации, а также хакимам выполнение конкретных задач по работе с молодежью. В целях выполнения этих задач Министерство транспорта Республики Узбекистан организовало встречу с молодежью, работающей в структуре министерства.
31 января т.г. в Центральном дворце культуры железнодорожников прошла встреча с молодежью в форме открытого диалога с руководством министерства во главе с первым заместителем министра транспорта И.Махкамовым.
Во встрече приняли участие 450 молодых людей из АО "Узбекистон темир йуллари", АО "Uzbekistan airways", ООО "Uzautotrans Service", региональных отделов транспорта и Комитета автомобильных дорог при Министерстве транспорта.
В начале мероприятия первый заместитель министра транспорта И.Махкамов рассказал о проделанной работе в 2019 году и стратегических целях к 2020 году, поставленных перед Министерством транспорта по коренному улучшению транспортной системы страны, повышение качества услуг в этой области до мировых стандартов.
«Сегодня особенно актуальной задачей для нас является создание системы в отечественной транспортной отрасли, которая будет доступно для всех за счет цифровизации и широкого внедрения информационных технологий», - сказал первый заместитель министра транспорта И. Махкамов. - В этом процессе важны новые идеи талантливых молодых людей. Ведь сегодня 40% персонала транспортный отрасли страны составляет молодежь. Особенно важна роль молодежи в реализации задач по дальнейшему развитию транспортной отрасли.
Во время встречи в форме открытого диалога молодые люди делились своими проблемами, вопросами и предложениями. В частности, молодежь выступила с предложениями по предотвращению пробок на автомобильных и железнодорожных узлах, привлечению большего числа предпринимателей в области грузовых и пассажирских перевозок, а также активной поддержке местных молодых жителей.