Транспорт вазирлиги вакиллари Лейпсигдаги халқаро транспорт форумида иштирок этди
2023 йил 24-26 май кунлари Лейпсиг шаҳрида (Германия) "Барқарор иқтисодиётга кўмаклашувчи транспорт" мавзусида халқаро транспорт форуми бўлиб ўтмоқда. Саммит иштирокчилари транспортнинг иқтисодий ўсиш омили сифатида экологик ва ижтимоий барқарорликка ҳисса қўшувчи ролини муҳокама қилди.
Транспорт вазири ўринбосари Жасурбек Чориев бошчилигидаги делегация ушбу форумда иштирок этмоқда ва тадбир доирасида Ўзбекистон томони транскаспий йўлаги инфратузилмасини яхшилаш ва тўловларни рақамлаштириш, оптималлаштириш тизимларини кенг жорий этиш орқали миллий ташувчилар учун қулай шарт-шароитлар яратиш, Ўзбекистон ҳайдовчилари учун виза тартиб-таомилларини соддалаштириш ва халқаро автомобиль ташувлари учун рухсатномалар сонини кўпайтириш бўйича чора-тадбирлар ишлаб чиқишни таклиф этди.
Транспорт вазирлиги вакиллари форум доирасида қатор учрашувлар ўтказди ва тадбир якунлари бўйича Ўзбекистон Республикасини ESMT кўп томонлама квота тизимига қўшилиш бўйича ишларни бошлаш, Монголия ва Ўзбекистон ўртасида иккита битим (ҳаво қатнови ва автомобилда юк ташиш) матни бўйича якуний ишларни олиб бориш ва имзолашга тайёрлаш мақсадида ўзбек-монгол ишчи гуруҳи йиғилишини жорий йил июль ойида Монголияда ташкил этиш, жорий йил III чорагида Тошкент шаҳрида автомобилда халқаро юк ташувлар бўйича ўзбек-болгар қўшма комиссиясини ўтказиш ва рухсатнома бланкалари сонини оширишга келишиш, Литва Республикаси билан автомобилда халқаро юк ташиш учун рухсатнома бланкалари сонини ошириш бўйича ишларни жадаллаштириш, 2024 йилда Халқаро транспорт форуми Осиё минтақаси давлатларининг юқори даражадаги давра суҳбатини (“ITF High-Level Dialogue of Asian Countries”) Ўзбекистон Республикасида ўтказиш, Ўзбекистон ва Арманистон ўртасида автомобилда халқаро юк ташувлари бўйича Ҳукуматлараро Битимни ишлаб чиқиш таклифлари илгари сурилди.

Представители Министерства транспорта приняли участие в Международном транспортном форуме в Лейпциге
26.05.2023 8573 Yangiliklar
С 24 по 26 мая 2023 года в городе Лейпциг (Германия) прошел Международный транспортный форум на тему “Транспорт, содействующий устойчивой экономике”. Участники саммита обсудили и поделились взглядами на роль транспорта как фактора экономического роста, который также способствует экологической и социальной устойчивости.
Делегация Министерства транспорта во главе заместителя министра Жасурбека Чориева приняли участие в форуме, где узбекская сторона выступила с предложением принять меры по улучшению инфраструктуры транскаспийского коридора и созданию благоприятных условий для национальных перевозчиков за счет широкого внедрения систем цифровизации и оптимизации платежей, упростить визовые процедуры для водителей Узбекистана и увеличение разрешительных бланков на международные автомобильные перевозки.
По итогам проведенных встреч, со стороны министерства транспорта было предложено следующее, присоединение Республики Узбекистан к системе двусторонних квот ЕЭС, организовать в июле 2023 года в Монголии заседание узбекско-монгольской рабочей группы с целью проведения и подготовки к подписанию заключительных работ по тексту двух соглашений между Монголией и Узбекистаном (авиаперевозки и автомобильные перевозки), в III квартале текущего года провести узбекско-болгарскую комиссию по международным автомобильным перевозкам в городе Ташкент и согласовать увеличение количества разрешительных бланков, ускорение работы с Литовской Республикой по увеличению количества бланков разрешений на международные перевозки на автомобиле, проведение в 2024 году в Республике Узбекистан круглого стола высокого уровня государств Азиатского региона международного транспортного форума (“ITF high-level Dialogue of Asian countries”) и разработка межправительственного соглашения между Узбекистаном и Арменией о международных автомобильных грузоперевозках.