Ўзбекистон касаба уюшмалари кунига бағишланган тадбир бўлиб ўтди
Корхона ва ташкилотларда соғлом ва хавфсиз меҳнат шароитларини яратиш, ходимларнинг меҳнатга оид ҳуқуқ ва манфаатлари ҳамда ижтимоий кафолатларни таъминлашда касаба уюшмаларининг ўрни ва аҳамияти ниҳоятда беқиёсдир.
Мана тўрт йилдирки, 11 ноябрь – Ўзбекистон касаба уюшмалари куни юртимизнинг барча ишчи-ходимлари томонидан муҳим сана сифатида кенг нишонланиб келинмоқда.
Бугун, Транспорт вазирлиги бирлашган касаба уюшмаси қўмитаси томонидан ушбу сана муносабати билан тантанали тадбир ўтказилди. Тадбирда касаба уюшмалари фахрийлари, бошланғич касаба уюшма қўмиталари раислари, фаоллар, ташаббускор ёшлар иштирок этишди.
Тадбир аввалида вазирлик бирлашган касаба уюшмаси қўмитаси раиси Ф.Нарходжаев тармоқ касаба уюшмаси томонидан соҳа ходимларининг ижтимоий-иқтисодий манфаатлари ва меҳнат соҳасидаги ҳуқуқларини ҳимоялаш борасида олиб борилаётган ишлар тўғрисида батафсил маълумот берди.
Транспорт вазирлиги бирлашган касаба уюшмаси қўмитаси томонидан 2024 йил давомида ходимлар, соҳа фахрийларини ижтимоий, тиббий, маънавий ва бошқа жиҳатлардан қўллаб-қувватлаш мақсадида кўплаб ишлар амалга оширилди. Жумладан, мингдан ортиқ ходимлар уларнинг оила аъзоларига дам олиш, кўнгил очар масканларга, театр томоша тадбирларига чипталар берилди.
200 нафар ходимга моддий ёрдам кўрсатилди. 100 дан ортиқ ходимларнинг оила аъзолари даволанишлари ва соғлиқларини тиклашлари учун санаторий ва курорт муассасаларига йўлланмалар расмийлаштирилди. Ходимларнинг фарзандлари учун ёзги оромгоҳларга йўлланмалар тақдим этилди. Қолаверса, мамлакатимизнинг диққатга сазовор бўлган тарихий обидалари Самарқанд, Бухоро ва Хоразм вилоятларига туристик зиёратлар ташкиллаштирилди.
Тантанали тадбир давомида мамлакатимизда касаба уюшмалари ҳаракатини ривожлантириш, касаба уюшма аъзоларининг ижтимоий ва ҳуқуқий манфаатларини ишончли ҳимоя қилиш ишларига муносиб ҳисса қўшиб келаётган касаба уюшма ходимлари ва фаоллари, касаба уюшма аъзолари Фахрий ёрлиқлари ва байрам совғалари билан тақдирланди.

Состоялось мероприятие, посвященное Дню профсоюзов Узбекистана
Неоценима роль и значение профсоюзов в создании здоровых и безопасных условий труда на предприятиях и в организациях, обеспечении трудовых прав и интересов работников, а также социальных гарантий.
На протяжении четырех лет 11 ноября - День профессиональных союзов Узбекистана широко отмечается в как важная дата. Сегодня объединенный профсоюзный комитет Министерства транспорта провел торжественное мероприятие в связи с этой датой. В мероприятии приняли участие ветераны профсоюзов, председатели первичных профсоюзных комитетов, активисты и молодежь.
В начале мероприятия председатель объединенного профсоюзного комитета министерства Ф.Нарходжаев подробно рассказал о работе, проводимой отраслевым профсоюзом по защите социально-экономических интересов и прав сотрудников отрасли.
Объединенным профсоюзным комитетом Министерства транспорта в течение 2024 года проведена большая работа по социальной, медицинской, моральной и иной поддержке сотрудников, ветеранов сферы. В частности, более тысячи сотрудников и членов их семей получили билеты на отдых, развлечения, театральные зрелища.
200 сотрудникам оказана материальная помощь, оформлены путевки в санаторно-курортные учреждения для лечения и восстановления здоровья членов семей более 100 сотрудников. Для детей сотрудников были предоставлены путевки в летние лагеря. Кроме того, были организованы туристические поездки в исторические памятники нашей страны - Самаркандскую, Бухарскую и Хорезмскую области.
В ходе торжественного мероприятия работники и активисты профсоюзов, члены которых вносят достойный вклад в развитие профсоюзного движения в нашей стране, надежную защиту социальных и правовых интересов членов профсоюзов, были награждены почетными грамотами и праздничными подарками.