“Транспортчилар” боғи барпо этилмоқда
Республикамиз бўйлаб “Яшил макон” умуммиллий лойиҳаси доирасида дарахт ва бута кўчатларини экиш ҳамда яшил майдонларни кўпайтириш ишлари жадал олиб борилмоқда.
Давлатимиз раҳбарининг бевосита ташаббуси билан ҳаётга татбиқ этилаётган ушбу хайрли тадбирда Транспорт вазирлиги, унинг тизим ва соҳавий ташкилотлари ходимлари ҳам фаол иштирок этишиб, Тошкент вилояти Оҳангарон тумани “Озодлик” МФЙ ҳудудида 25 гектар ер майдонида навбатдаги “Транспортчилар” боғини барпо этишмоқда.
Дарахт экиб, боғ яратиш халқимизга хос миллий қадриятлардан биридир. Юртимизда яшилликни кенгайтириш баробарида, экология мусаффолигини сақлашга қаратилган лойиҳа доирасида ташкил этилган кўчат экиш ишларида 1000 дан ортиқ ходимлар иштирок этишди. Ушбу ҳудудга 160 мингдан ортиқ мевали ва манзарали дарахт кўчатларини ўтказиб, катта боғ барпо этиш мақсад қилинган.
Халқимизда, яхшидан боғ қолади деган нақл бежизга айтилмаган. Бугун биз эккан ниҳоллар, келажакда униб-ўсиб ушбу ҳудудга кўрк бағишлаши билан бирга, атроф-муҳит экологиясининг яхшиланишига ҳам ҳисса қўшади. Ушбу ҳудудда бунёд бўладиган боғ бизнинг келажак авлодга муносиб туҳфамиздир.
Зеро, давлатимиз раҳбари таъкидлаганидек, “Авлодларимиз биздан кейин ҳам муносиб табиий муҳитда яшаши керак”.

Создается сад "Транспортники"
В рамках общенационального проекта "Яшил макон" по всей республике ускоренными темпами ведется работа по посадке саженцев деревьев и кустарников, а также увеличению зеленых насаждений.
В этом благородном мероприятии, реализуемом по инициативе главы нашего государства, активное участие принимают сотрудники Министерства транспорта, его системы и отраслевых организаций, которые создают очередной сад "Транспортники" на площади 25 гектаров на территории махалли "Озодлик" Ахангаранского района Ташкентской области.
Высаживание деревьев и создание садов - одна из национальных ценностей нашего народа. В работе по посадке саженцев, организованной в рамках проекта, направленного на сохранение природы и экологической чистоты, наряду с расширением зелени в нашей стране, приняли участие более 1000 сотрудников. На этой территории намечено посадить более 160 тысяч саженцев фруктовых и декоративных деревьев и создать большой сад.
Недаром в нашем народе говорят: "От хорошего человека остаётся сад." Саженцы, которые мы посадили сегодня, в будущем не только украсят эту местность, но и внесут вклад в улучшение экологии окружающей среды. Сад, который будет создан на этой территории, является нашим достойным подарком будущему поколению.
Ведь, как подчеркнул глава нашего государства, "Наши потомки должны жить в достойной природной среде и после нас."