Туркия ва Ўзбекистон халқаро юк ташувлари соҳасида «E-permit» тизимини ишга туширади
Жорий йилнинг 30 июнь – 1 июль кунлари Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлигида Халқаро автомобиль ташувлари масалалари бўйича ўзбек-турк қўшма комиссиянинг йиғилиши бўлиб ўтди.
Учрашувда икки давлат ўртасида автомобиль транспортида халқаро юк ташувлари соҳасида қулай шарт-шароитларни яратиш, ўзаро ҳамкорлик алоқаларини кенгайтириш, шунингдек, халқаро юк ташувлари жараёнига рақамли технологияларни кенг жорий этиш масалалари муҳокама этилди.
Хусусан, юк ташувлари жараёнини жадаллаштириш мақсадида мамлакатлар ўртасида рухсатнома бланкаларини электрон (E-permit) айирбошлаш тизимини амалиётга тадбиқ этиш бўйича белгиланган чора-тадбирларни амалга ошириш юзасидан вазифалар белгилаб олинди.
Шунингдек, учрашув давомида икки томонлама/транзит ҳамда учинчи давлатга/дан юк ташиш учун йўл йиғимлари тўловидан озод этган ҳолда 2021 йил якунига қадар қўшимча 2022 йил учун рухсатнома бланкаларини айирбошлаш бўйича келишув имзоланди.
Икки томон вакиллари мазкур учрашув мамлакатларимиз ўртасида транспорт соҳасидаги ҳамкорлик алоқаларини янада кенгайтириш, замонавий рақамли технологиялар ва сўнгги авлод IT ишланмаларини соҳага кенг жорий этиш орқали халқаро транспорт коридорлари фаолиятини самарали ташкил этишда муҳим қадам бўлиб хизмат қилишини таъкидлашди.
Учрашув якунида муҳокама этилган масалалар ва йўналишлар доирасида ҳамкорликни чуқурлаштириш бўйича навбатдаги тадбирлар режаси белгилаб олинди.

Турция и Узбекистан запустят систему «E-permit» в сфере международных грузовых перевозок
Турция и Узбекистан запустят систему «E-permit» в сфере международных грузовых перевозок 30 июня – 1 июля текущего года в министерстве транспорта Республики Узбекистан состоялось заседание совместной узбекско-турецкой комиссии по вопросам международных автомобильных перевозок.
На встрече обсуждались вопросы создания благоприятных условий в сфере международных грузовых перевозок автомобильным транспортом между двумя странами, расширения взаимовыгодного сотрудничества, а также широкого внедрения цифровых технологий в процесс международных грузовых перевозок.
В частности, определены задачи по реализации намеченных мер по внедрению в практику системы электронного (E-permit) обмена бланками разрешений между странами в целях ускорения процесса грузовых перевозок.
Также в ходе встречи было подписано соглашение об обмене бланками разрешений на дополнительный 2021 год до конца 2022 года с освобождением от уплаты дорожных сборов за двусторонние/транзитные и грузовые перевозки в/из третьих стран.
Представители обеих сторон отметили, что данная встреча послужит важным шагом в эффективной организации деятельности международных транспортных коридоров путем дальнейшего расширения транспортного сотрудничества между нашими странами, широкого внедрения в сферу современных цифровых технологий и IT-разработок последнего поколения.
По итогам встречи был определен план дальнейших мероприятий по углублению сотрудничества в рамках обсуждаемых вопросов и направлений.