Туркманистон билан транспорт соҳасидаги ҳамкорлик истиқболлари муҳокама этилди
Жорий йилнинг 10 март куни Туркманистоннинг Ашхобод шаҳрида Ўзбекистон Республикаси транспорт вазири Илҳом Маҳкамов Туркманистон Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги транспорт ва коммуникациялар агентлиги раиси Мамметхан Чакиев билан учрашди.
Учрашувда транспорт соҳасидаги ҳамкорлик алоқаларини  ривожлантириш истиқболлари муҳокама этилди. Хусусан, томонлар юк ташувлари жараёнида вужудга келаётган айрим қийинчиликларни бартараф этиш орқали транспорт-транзит алоқаларини кенагайтириш юзасидан фикр алмашди.
Шунингдек, юк ташувлари жараёнини жадаллаштириш мақсадида чегара операцияларини осонлаштириш ва тезлаштириш учун тариф ва божларни унификация қилиш ва уйғунлаштириш масалалари кўриб чиқилди.
Хусусан, ўзбек томони автомобиль транспортида халқаро юк ташувларини амалга оширишда рухсатнома бланкаларини электрон тарзда алмашишни назарда тутувчи Е-Permit рақамли тизимига ўтиш таклифини билдирди. Музокаралар давомида “Ўзбекистон–Туркманистон–Эрон” транспорт йўлагини ривожлантириш билан боғлиқ жиҳатлар ҳам кўриб чиқилди.
Учрашув иштирокчилари янги транспорт-транзит йўлакларини ривожлантириш масалаларини муҳокама қилишни давом эттиришга келишиб олдилар, шунингдек, икки томонлама ҳамкорликни такомиллаштириш ва кенгайтиришнинг кейинги босқичларини белгилаб олдилар.

Обсуждены перспективы сотрудничества с Туркменистаном в области транспорта
10 марта текущего года в городе Ашхабаде министр транспорта Республики Узбекистан Илхом Махкамов встретился с председателем Агентства транспорта и коммуникаций при Кабинете Министров Туркменистана Мамметханом Чакиевым.
На встрече были обсуждены перспективы развития сотрудничества в сфере транспорта. В частности, стороны обменялись мнениями по расширению транспортно-транзитного сообщения с устранением некоторых трудностей, возникающих в процессе грузоперевозок.
Также были рассмотрены вопросы унификации и гармонизации тарифов и пошлин для упрощения и ускорения пограничных операций в целях быстрого осуществления процесса транспортировки грузов.
При этом, узбекская сторона предложила перейти на цифровую систему E-permit, которая предусматривает электронный обмен бланками разрешений при осуществлении международных грузоперевозок автомобильным транспортом. В ходе переговоров также были отмечены вопросы, связанные с развитием транспортного коридора Узбекистан – Туркменистан – Иран.
Участники встречи договорились о продолжении обсуждения вопросов развития новых транспортно-транзитных коридоров, а также определили следующие этапы совершенствования и расширения двустороннего сотрудничества.