Туроператорлар ва авиакомпаниялар томонидан ҳам чартер рейслари ташкил этилмоқда
Сўнгги кунларда ижтимоий тармоқларда хориждаги фуқароларни Ўзбекистонга олиб келиш мақсадида ташкил этилаётган чартер авиарейслари чипталари хусусий компаниялар томонидан тўлиқ сотиб олинаётгани ва қиммат нархларда йўловчиларга сотилаётгани юзасидан турли хабарлар тарқалмоқда. Мазкур вазиятга ойдинлик киритиш мақсадида Транспорт вазирлиги қуйидагиларни маълум қилади.
Коронавирус пандемияси туфайли бугунги кунда давлатлар ўртасидаги мунтазам авиақатновлар тўхтатилган. Хориждаги фуқароларни Ватанга олиб келиш учун эса Pеспублика махсус комиссияси томонидан тасдиқланган парвозлар жадвалига мувофиқ репатриaцион рейслар ташкил этилмоқда.
Шунингдек, Республика махсус комиссиясининг 2020 йил 7 июлдаги 33-сон баёнига мувофиқ “Коронавирус пандемияси даврида Ўзбекистон Республикасига(дан) йўловчи ташиш бўйича халқаро авиаташувларни ташкил этиш тўғрисида” ВАҚТИНЧАЛИК ТАРТИБ тасдиқланган. Мазкур тартибга мувофиқ карантин даврини фақатгина меҳмонхоналарда ўтказиш шарти билан туроператорлар ёки авиакомпанияларнинг мурожаатига асосан Ўзбекистон Республикаси фуқаролари ва Ўзбекистон Республикасида доимий яшаш жойига эга бўлган фуқаролиги бўлмаган шахсларни санитария-эпидемиология талабларига қатъий риоя қилган ҳолда олдиндан фуқароларни меҳмонхонагача кузатув ва меҳмонхонада жойлаштириш хизматларини ташкил қилиш ҳисобига республиканинг барча халқаро аэропортлари орқали етказиб келиш бўйича чартер қатновларини ташкил қилишга рухсат берилган.
Бундай тижорий парвозларнинг амалга оширилиши ҳам бевосита Республика махсус комиссияси билан келишилган ҳолда амалга оширилади. Бунда Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси туроператорлар томонидан мамлакатга олиб келинаётган йўловчиларнинг карантин қоидаларига қатъий риоя қилган ҳолда меҳмонхонага жойлаштирилишини тўлиқ назорат қилади. Туроператорлар томонидан аэропорт ва чегара ўтказиш пунктлари орқали ташкил қилинаётган ташиш ва 10 кунлик карантинга жойлаштириш хизматлари учун тўловлар олдиндан келишилиши белгиланган.
Туроператорлар ва авикомпаниялар томонидан ташкил этилаётган чартер қатновларининг Республика махсус комиссияси томонидан тасдиқланган парвозлар жадвалига мувофиқ ташкил этилаётган репатриацион рейсларга алоқаси йўқ.
Туроператорлар ва авиакомпаниялар томонидан ташкил этилаётган чартер рейсларининг нисбатан қимматлиги қуйидаги омиллар билан боғлиқ;
- Қатнов амалга оширилаётган давлатнинг талаби билан аксарият ҳолларда парвознинг бир томонга бўш (йўловчиларсиз)амалга оширилаётгани;

Туроператорами и авиакомпаниями также, организовываются чартерные рейсы
В последние дни в социальных сетях появились различные сообщения о том, что чартерные рейсы, которые организуются для доставки иностранных граждан в Узбекистан, полностью закупаются частными компаниями и продаются пассажирам по высоким ценам. В целях прояснения ситуации Министерство транспорта сообщает следующее.
На сегодняшний день, из-за пандемии коронавируса приостановлены регулярные рейсы между странами. В соответствии с расписанием полетов, утвержденным Республиканской специальной комиссией для вывоза соотечественников из за рубежа на родину организовываются репатриационные рейсы.
Также, в соответствии с постановлением Республиканской специальной комиссии от 7 июля 2020 года № 33 «Об организации международных пассажирских авиаперелетов в/из Республики Узбекистан в период пандемии коронавируса» утвержден ВРЕМЕННЫЙ ПОРЯДОК. В соответствии с этим порядком и согласно обращений туроператоров или авиакомпании разрешена организация чартерных рейсов через все международные аэропорты республики для всех граждан Республики Узбекистан и лиц, постоянно проживающих в Республике Узбекистан без гражданства с условием предоставления услуг по предварительному сопровождению и размещению в гостиницах в строгом соответствии с санитарно-эпидемиологическими требованиями.
Такие коммерческие рейсы также выполняются по прямому согласованию с Республиканской специальной комиссией. При этом Государственный комитет по развитию туризма полностью контролирует размещение пассажиров, доставленных в страну туроператорами в строгом соблюдении правил карантина. Установлено предварительное согласование оплаты за транспорт и 10-дневный карантин, организуемые туроператорами через аэропорты и пункты пропуска.
Чартерные рейсы, организуемые туроператорами и авиакомпаниями, не имеют ничего общего с рейсами репатриации, организованными в соответствии с расписанием полетов, утвержденным Специальной комиссией республики.
Относительная высокая стоимость чартерных рейсов, выполняемых туроператорами и авиакомпаниями, обусловлена ​​следующими факторами:
- По требованию страны куда осуществляется полёт в большинстве случаев пустой рейс в одну сторону (без пассажиров);