“Uzbekistan Airports” Халқаро аэропортлар кенгашига аъзо бўлди
“Uzbekistan Airports” акциядорлик жамияти бутун жаҳон аэропортларини бирлаштирган Airports Council International (ACI) ташкилотига расман аъзо бўлди.
Ўзида 670 аъзони бирлаштирган “Халқаро Аэропортлар Кенгаши” (ACI) 176 мамлакатдаги 1 минг 979 та аэропортга хизмат кўрсатиб келмоқда. ACI шунингдек Халқаро ҳаво транспорти ассоциацияси (IATA), Халқаро фуқаро авиацияси ташкилоти (ICAO), Фуқаро авиациясида аэронавигация хизматини кўрсатиш ташкилоти (CANSO) билан ҳам ҳамкорлик қилиб келади.
“Uzbekistan Airports” АЖ раҳбарияти ACI билан бошланган онлайн мулоқотлар 2020 йилнинг охирларида ниҳоясига етди.
Мулоқотда Ўзбекистоннинг барча халқаро аэропортларида парвозлар хавфсизлигини таъминлаш, йўловчиларга сифатли хизмат кўрсатиш, ҳаво дарвозаларини дунё талаблари даражасида модернизация қилиш, парвозлар кўламини кенгайтириш масалаларига эътибор қаратилди. Ўзбекистон томонидан ташкилотга тақдим қилинган ҳужжатлар бир овоздан маъқулланди. Аъзолик талабларини бажариш ва галдаги вазифалар юзасидан фикрлар тингланди. Ўз навбатида келгуси режалар ҳам белгилаб олинди.
“Uzbekistan Airports” АЖнинг Халқаро Аэропортлар Кенгаши таркибига қабул қилиниши тизимли ўзгаришларга сабаб бўлиши шубҳасиз.
Аъзолик аввало хизматлар ишончлилигини кафолатлайди. Қолаверса, мамлакатда ҳаво транспорти тизимини тубдан ислоҳ қилиш, соҳа фаолиятини халқаро меъёрларга тенглаштириш, сайёҳликни ривожлантириш, инвестициялар оқимини жадаллаштиришда ACI хизматларига таянилади.
Умуман олганда, ҳар қайси давлатнинг авиация соҳасида аэропортлар манфаатлари ифодаланган сиёсатни илгари суриш, авиасаноатни янги ҳамкорлар, ишончли шериклар кўмагида тараққий эттириш ва барқарорликни таъминлаш муҳим ўрин тутади. Шу жиҳатдан олиб қараганда, “Uzbekistan Airports” АЖнинг Халқаро Аэропортлар Кенгаши рўйхатидан муносиб ўрин эгаллагани Ўзбекистон авиацияси соҳасида муваффақиятлар сари қўйилган навбатдаги қадам дейиш мумкин.

«Uzbekistan Airports» стал членом Международного совета аэропортов
АО «Uzbekistan Airports» официально присоединилось к Международному Совету аэропортов (Airport Council International, ACI), объединяющему аэропорты по всему миру.
Международный совет аэропортов, который является Международной ассоциацией аэропортов мира, был основан в 1991 году, его штаб-квартира находится в Канаде. Существуют региональные отделения в странах Европы, Африки, Азии, Латинской и Северной Америки. По состоянию на январь 2020 года эта организация, объединяет 670 членов, обслуживает 1 979 аэропортов в 176 странах. ACI также тесно взаимодействует с Международной ассоциацией воздушного транспорта (IATA), Международной организацией гражданской авиации (ICAO), организацией по предоставлению аэронавигационного обслуживания (CANSO).
В ходе переговоров было уделено внимание вопросам дальнейшего укрепления международных связей путем обеспечения безопасности пассажиров во всех международных аэропортах Узбекистана, организации качественного и квалифицированного обслуживания пассажиров, модернизации воздушных гаваней республики на уровне мировых требований, расширения объема полетов воздушных судов.
Документы, представленные в организацию узбекской стороной, были единогласно одобрены.
Вхождение АО «Uzbekistan Airports» в ACI можно назвать одним из важнейших направлений развития отрасли. Членство в ACI в первую очередь гарантирует надежность предоставляемых услуг, а также реформирование системы воздушного транспорта в стране, приведение деятельности отрасли в соответствие с международными стандартами, развитие туризма, ускорение притока инвестиций.