«Uzbekistan Airports» Ўзбекистондаги барча халқаро аэропортларни бошқариш бўйича шартномалар тузди
«Uzbekistan Airports» АЖда акциядорлик жамияти кузатув кенгаши аъзолари иштирокида президентнинг мамлакат фуқаро авиацияси корхоналарини трансформация қилиш ва қўллаб-қувватлаш тўғрисидаги қарорига биноан Ўзбекистоннинг барча халқаро аэропортлари билан бошқарув шартномалари имзоланди.
Шу тариқа, «Uzbekistan Airports» АЖ барча аэропортларнинг ягона ижро этувчи органига айланди. Унинг асосий вазифалари - барча аэропортларни ривожлантириш стратегиясини амалга ошириш, улар фаолиятига услубий раҳбарлик қилиш ва аэропортни ривожлантириш бўйича лойиҳаларни амалга ошириш учун молиявий оқимларни тўплаш, инфратузилма ва янги технологияларни жорий этиш.
«Ўзбекистонда аэропортларни ривожлантириш учун жуда муҳим қадам ташланди - аэропортларни ягона марказдан ривожлантириш учун ҳуқуқий асос яратилди», дейди «Uzbekistan Airports» бошқаруви раиси Раъно Жўраева.
Ушбу қадам олдидан Молия вазирлиги, Транспорт вазирлиги ва Давлат активларини бошқариш агентлиги билан кенг кўламли ишлар олиб борилди. Ҳар бир аэропортнинг уставларига ўзгартиришлар киритилди, уларнинг ташкилий-функционал тузилмалари ва ходимлар штатига KPI’s асосида ишчилар иш ҳақини оширишга қаратилган меҳнатни рағбатлантириш чоралари киритилди.
«Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёевнинг 2021 йил 30 апрелдаги 5100-сонли қароридан олинган кўрсатмаларнинг муҳим бандларидан бири бажарилди. Энди, барча халқаро аэропортларнинг бошқарув компанияси сифатида «Йўл харитасини» тўлиқ амалга ошириш, аэропортларда ишларни йўлга қўйиш мумкин», деди Раъно Жўраева.

Uzbekistan Airports подписала договоры на управление всеми международными аэропортами Узбекистана
В Акционерном обществе “Uzbekistan Airports” при участии членов Наблюдательного совета АО подписаны договоры на управление со всеми международными аэропортами Узбекистана согласно Постановлению Президента республики по трансформации и поддержке предприятий гражданской авиации страны.
Таким образом, АО “Uzbekistan Airports” стала единым исполнительным органом всех аэропортов, основными задачами которого являются реализация стратегии развития всех аэропортов, осуществление методического руководства их деятельностью и аккумулирование финансовых потоков для осуществления проектов развития инфраструктуры аэропортов и внедрения новых технологий.
«Сделан очень важный шаг для развития аэропортов Узбекистана – создана правовая основа для развития аэропортов из единого центра» - говорит Председатель Правления АО «Uzbekistan Airports» Рано Джураева.
Этому шагу предшествовала большая работа с Министерством Финансов, Министерством транспорта и Агентством по управлению государственными активами. Внесены изменения в уставы каждого аэропорта, в их организационно-функциональные структуры и штатное расписание, введены методики стимулирования труда, основанные на KPI’s и направленные на увеличение заработной платы сотрудников.
«Выполнен один из ключевых пунктов поручений Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева из Постановления №5100 от 30 апреля 2021 года. Теперь, как управляющая компания всех международных аэропортов, можно полномасштабно реализовывать «Дорожную карту», налаживать работу в аэропортах», - подчеркнула Рано Джураева.