“Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон” темир йўли қурилиши лойиҳаси бўйича уч томонлама ҳужжат имзоланди
18.05.2023 11449 Yangiliklar
Бугун, 2023 йил 18 май куни Хитой Халқ Республикасининг Сиан шаҳрида Хитой Халқ Республикасининг тараққиёт ва ислоҳотлар Давлат қўмитаси, Қирғизистон Республикаси транспорт ва коммуникациялар вазирлиги ҳамда Ўзбекистон Республикаси транспорт вазирлиги ўртасида “Хитой – Қирғизистон –Ўзбекистон” темир йўли қурилиши лойиҳаси бўйича кейинги босқичларни назарда тутувчи уч томонлама ҳужжат имзоланди.
Бугунги кунга келиб, ушбу лойиҳа бўйича томонлар “Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон” темир йўли қурилиши лойиҳасининг техник-иқтисодий асосларини ишлаб чиқиш ва техник-иқтисодий асосларини уч томонлама қўшма баҳолаш ишларини амалга оширдилар, кейинчалик эса экспертиза ўтказилиши режалаштирилган. Мазкур ҳужжат ушбу лойиҳани амалга оширишнинг кейинги босқичларини белгилаб, қурилиш лойиҳасини ишлаб чиқиш, инвестициялар ва молиялаштириш моделини ўрганиш ва аниқлашни ўз ичига олади.
Ушбу лойиҳа минтақалараро алоқаларни мустаҳкамлашга ёрдам бериб, Марказий Осиё давлатларининг транспорт коридорларини диверсификация қилиш ва минтақанинг халқаро транспорт-транзит маркази сифатида рақобатбардошлигини оширишни ўз олдига мақсад қилган.
Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон темир йўлининг умумий узунлиги тахминан 454 километрни ташкил этади, шундан 280 километр Қирғизистон ҳудудидан ўтиши режалаштирилган. Линияда умумий 18 та станция, узунлиги 26,1 км 81 та катта ва ўрта кўприклар, узунлиги 120,39 км 41 та туннел қурилади. Кўприклар ва туннелларнинг жами узунлиги 146,49 км бўлиб, бу линия умумий узунлигининг 47,0% ни ташкил қилади.
Ушбу лойиҳанинг амалга оширилиши Шарқий Осиёдан Яқин Шарқ ва Жанубий Европа мамлакатларига бўлган йўлни тахминан 900 км, юк етказиб бериш муддатларини эса 7-8 суткага камайтиради. Дастлабки прогнозларга кўра, юк ташиш ҳажми йилига 12-15 миллион тоннани ташкил этади.

Подписан трехсторонний документ, определяющий следующие шаги по проекту строительства железной дороги «Китай-Кыргызстан-Узбекистан»
18.05.2023 11457 Yangiliklar
Сегодня, 18 мая 2023 года в городе Сиань, Китайская Народная Республика подписан трехсторонний документ между Государственным комитетом по развитию и реформам Китайской Народной Республики, Министерством транспорта и коммуникаций Кыргызской Республики, Министерством транспорта Республики Узбекистан предусматривающий следующие шаги по проекту строительства железной дороги «Китай-Кыргызстан-Узбекистан».
На сегодняшний день по данному проекту стороны завершили работу по разработке технико-экономического обоснования и провели трёхстороннюю совместную оценку технико-экономического обоснования проекта строительства железной дороги «Китай-Кыргызстан-Узбекистан», по которой далее будет проведена экспертиза. Новый документ будет определять следующие шаги реализации данного проекта, такие как разработка детального проектирования, исследование и определение модели инвестиций и финансирования.
Проект способствует укреплению межрегиональных связей, будет отвечать целям центрально-азиатских государств по диверсификации транспортных направлений и повышению конкурентоспособности региона в качестве международного транспортно-транзитного хаба. Общая протяженность железной дороги Китай - Кыргызстан - Узбекистан составит около 454 км, из них 280 км пройдет по территории Кыргызстана. На всей линии предусмотрены 18 станций, 81 больших и средних мостов, протяженностью 26,1 км, 41 тоннель - 120,39 км, общая длина мостов и тоннелей составляет 146,49км, что составляет 47,0% всей длины линии.
Согласно предварительным прогнозам, сокращение пути из Восточной Азии в страны Ближнего Востока и Южной Европы составит порядка 900 км, а сроки уменьшатся на 7-8 суток и при этом объем грузоперевозок может составить 12 - 15 млн. тонн в год.