Хорижий авиаташувчилар томонидан Ўзбекистонга мунтазам парвозларни бажариш бўйича янги йўриқнома тасдиқланди
14.02.2020 11511 Yangiliklar
Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирининг 2020 йил 5 февралдаги  буйруғи билан Ўзбекистон Республикасига хорижий авиаташувчилар томонидан мунтазам парвозларни бажариш бўйича янги йўриқнома тасдиқланди.
Мазкур Йўриқнома Халқаро фуқаро авиацияси тўғрисидаги конвенция ва Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 1 февралдаги «Транспорт соҳасида давлат бошқаруви тизимини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида»  ПФ-5647-сон Фармонига мувофиқ ишлаб чиқилган бўлиб, Ўзбекистон Республикасига мунтазам парвозларни амалга ошириш учун хорижий авиаташувчилар томонидан рухсатномалар олиш тартиб-тамоилларини, шунингдек, парвоз жадвалларини кўриб чиқиш ва тасдиқлаш чоғида Ўзбекистон Республикаси фуқаро авиацияси ташкилотларининг ўзаро ҳамкорлик қилиш тартибини белгилайди.
Мазкур Йўриқномага мувофиқ парвозлар жадвалларини кўриб чиқиш ва тасдиқлаш Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлиги томонидан амалга оширилади. Шунингдек, уларни кўриб чиқишда «Ўзавиация» агентлиги, «Ўзаэронавигация» Маркази ДУК ва «Uzbekistan Airports» АЖ иштирок этадилар.

Утверждена новая Инструкция по выполнению иностранными авиаперевозчиками регулярных полетов в Республику Узбекистан
14.02.2020 11514 Yangiliklar
5 февраля 2020 года приказом министра транспорта Республики Узбекистан утверждена новая Инструкция по выполнению иностранными авиаперевозчиками регулярных полетов в Республику Узбекистан.
Данная инструкция разработана в соответствии с Конвенцией о международной гражданской авиации и Указом Президента Республики Узбекистан от 1 февраля 2019 года №УП-5647 «О мерах по коренному совершенствованию системы государственного управления в сфере транспорта» и устанавливает процедуры получения разрешений иностранными авиаперевозчиками для выполнения регулярных полетов в Республику Узбекистан, а также порядок взаимодействия организаций гражданской авиации Республики Узбекистан при рассмотрении и утверждении их расписаний полетов.
Согласно данной Инструкции рассмотрение и утверждение расписаний полетов иностранных авиаперевозчиков будет осуществляться Министерством транспорта Республики Узбекистан. В их рассмотрении также примут участие Агентство «Узавиация», ГУП Центр «Узаэронавигация» и АО «Uzbekistan Airports».