ЕТТБ делегацияси билан учрашув бўлиб ўтди
Жорий йил 27 январь куни Транспорт вазири Илҳом Махкамов ЕТТБнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси директори ва раҳбари Анди Аранитаси билан учрашди.
Учрашувда мамлакатимиз транспорт инфратузилмаси ривожлантириш йўналишида ЕТТБ иштирокидаги жорий инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш жараёни ва ҳамкорликни янада ривожлантириш истиқболлари кўриб чиқилди.
Жумладан, “яшил” жамоат транспорти улушини ошириш бўйича Самарқанд шаҳрига электробуслар харид қилишининг I ва II фазалари, Наманган ва Нукус шаҳарлари учун электробуслар харид қилиниши, "Урганч шаҳри – Хонқа шаҳри – Ҳазорасп шаҳри – Тошсоқа – Амударё – А380 автомобиль йўли"нинг 4Р156 0 – 84 км (84 км) қисмини реконструкция қилиш ҳамда  "Ўзбекистон темир йўллари" АЖни рақамлаштириш йўналишидаги ҳамкорлик масалалари муҳокама этилди.
Учрашув якунида томонлар ушбу лойиҳаларни амалга ошириш бўйича ҳамкорликдаги ишларни жадаллаштиришга келишиб олди.

Состоялась встреча с делегацией ЕБРР
27 января текущего года министр транспорта Илхом Махкамов встретился с директором и главой представительства ЕБРР в Узбекистане Анди Аранитаси.
В ходе встречи рассмотрены ход реализации текущих инвестиционных проектов с участием ЕБРР в направлении развития транспортной инфраструктуры страны и перспективы дальнейшего развития сотрудничества.
В частности, были обсуждены I и II фазы закупки электробусов в Самарканд для увеличения доли "зеленого" общественного транспорта, закупка электробусов для Намангана и Нукуса, реконструкция автомобильной дороги 4Р156 0 - 84 км (84 км) “г. Ургенч – г.Ханка – г.Хазарасп - Ташсока – Амударья – А380, а также вопросы сотрудничества в направлении цифровизации АО "Узбекистон темир йуллари".