13.10.2022 12065 Yangiliklar
Жорий йилнинг 11 октябрь куни Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлиги ҳамда «Uzbekistan Airports» АЖ масъуллари  «Malaysia Airports Holdings Berhad» компанияси вакиллари билан музокара ўтказди.
Музокарада томонлар Ўзбекистонда аэропорт хизматлари бозорини ривожлантириш бўйича ўзаро ҳамкорликни йўлга қўйиш, хусусан, ушбу йўналишда илғор Малайзия тажрибасини республикада жорий этиш  масалаларини муҳокама этишди.
«Uzbekistan Airports» АЖ бошқарув раиси биринчи ўринбосари Жавлон Умарходжаев мамлакат аэропортларини ривожлантириш стратегияси ҳамда ДХШ асосида Бухоро халқаро аэропортини модернизация қилиш ва бошқарув жараёнига хусусий шерикни жалб этиш механизими тўғрсида тақдимот ўтказди.
Шунингдек, мамлакатимизда фуқаро авиацияси соҳаси корхоналарини жаҳон авиаташувлари бозорида рақобатбардошлигини таъминлаш учун ушбу соҳадаги трансформация жараёнларини жадаллаштириш,  шунингдек, авиация хизматларини диверсификация қилиш орқали кўрсатилаётган хизматлар сифати ва нархи бўйича аҳолига мақбул шароитларни яратиш борасида амалга оширилаётган ишлар тўғрисида батафсил маълумот берди.
Куала-Лумпур халқаро аэропорти бош директори Шаҳруннизам Абдул Жамил мамлакатимизда юқорида қайд этилган йўналишларда амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотларни юксак баҳолар экан, «Malaysia Airports Holdings Berhad» компанияси ўзбекистонлик ҳамкорлар билан алоқаларни йўлга қўйиш ва ривожлантиришдан манфаатдор эканини таъкидлади.
Учрашув якунлари бўйича Малайзия компаниясининг Ўзбекистон Республикасига ташрифини ташкил этиш ҳамда ДХШ тамойилларига мувофиқ модернизация ва бошқариш учун таклиф этилаётган аэропортларнинг мавжуд инфратузилмаси билан танишиш бўйича қўшимча музокаралар ўтказиш юзасидан келишувга эришилди.

В развитии рынка аэропортовых услуг используется опыт Малайзии
11 октября текущего года Министерство транспорта Республики Узбекистан и ответственные лица АО «Uzbekistan Airports» провели переговоры с представителями компании «Malaysia Airports Holdings Berhad».
В ходе переговоров стороны обсудили вопросы налаживания сотрудничества по развитию рынка аэропортовых услуг в Узбекистане, в частности, внедрение в республике передового малазийского опыта в этом направлении.
Первый заместитель председателя правления АО "Uzbekistan Airports" Джавлон Умарходжаев провел презентацию о стратегии развития аэропортов страны и механизме привлечения частного партнера в процесс модернизации и управления международным аэропортом Бухары на основе ГЧП.
Он также подробно проинформировал о проводимой в нашей стране работе по ускорению трансформационных процессов в этой сфере для обеспечения конкурентоспособности предприятий отрасли гражданской авиации на мировом рынке авиаперевозок, а также по созданию оптимальных условий для населения по качеству и цене оказываемых услуг путем диверсификации авиационных услуг.
Генеральный менеджер Международного аэропорта Куала-Лумпура Шахруннизам Абдул Джамил высоко оценил масштабные реформы, проводимые в нашей стране по вышеуказанным направлениям, отметив, что компания «Malaysia Airports Holdings Berhad» заинтересована в налаживании и развитии связей с узбекскими партнерами.
По итогам встречи достигнута договоренность об организации визита малазийской компании в Республику Узбекистан и проведении дополнительных переговоров по ознакомлению с существующей инфраструктурой аэропортов, предлагаемых для модернизации и управления в соответствии с принципами ГЧП.