Автомобиль транспортида халқаро ташувлар барқарорлигини таъминлаш бўйича зарур чоралар кўрилмоқда
Коронавирус пандемияси туфайли ўрнатилган чеклов чоралари жараёнида Туркманистон Республикаси билан автомобиль транспортида халқаро юк ташувлари барқарорлигини ҳамда юкларни етказиб бериш занжири узлуксизлигини таъминлаш билан боғлиқ масалаларни жойига чиққан ҳолда ўрганиш мақсадида Транспорт вазири ўринбосари Абдусамат Мўминов бошчилигидаги ишчи гуруҳ Бухоро вилоятида бўлди.
Пандемия бошлангандан буён Туркманистон Республикасига кириб-чиқиш чекланганлиги туфайли ушбу мамлакат орқали ташиладиган юк ортилган тиркамалар контактсиз алмашиш йўли орқали Ўзбекистон Республикаси чегарасида миллий ташувчилар томонидан ташилмоқда. Вазир ўринбосари дастлаб Олот чегара божхона постида бўлиб у ердаги вазиятни ўрганди.
Ўзбекистон Республикаси Давлат хавфсизлик хизмати чегара қўшинлари масъуллари билан учрашиб, чегара постига киришда юк транспорт воситаларилари тирбандлиги вужудга келишининг олдини олиш мақсадида икки давлат чегараси ўртасидаги нейтрал ҳудудда юк автотранспортларини жойлаштириш учун тўхташ жойи ташкил этиш масаласи муҳокама этилди.
Сафар давомида Туркманистон Республикаси масъуллари билан ҳам учрашув ўтказилди. Унда тиркамаларни Ўзбекистондан олиб кетиш имкониятларини ошириш, кунлик олиб чиқиб кетиладиган тикарамалар сонини кўпайтириш, ташувларни ўзаро шартнома асосида олиб бориш масалалари юзасидан фикр алмашилди.
Шундан сўнг, Ўзбекистон Халқаро автомобилда юк ташувчилар уюшмасига аъзо бўлган корхона раҳбарлари иштирокида учрашув ўтказилди. Учрашувда Транспорт вазирлиги, вилоят транспорт бошқармаси ҳамда уюшма масъул ходимлари иштирок этди.
Тадбирда халқаро юк ташувлари билан шуғулланувчи корхоналар иш фаолияти давомида дуч келаётган муаммолар муҳокам этилди. Учрашувда кўтарилган масалаларнинг ечими юзасидан мутасаддиларга тегишли кўрсатмалар берилди.

Принимаются необходимые меры по обеспечению устойчивости международных перевозок автомобильным транспортом
05.02.2022 12432 Yangiliklar
Рабочая группа во главе с заместителем министра транспорта Абдусаматом Муминовым посетила Бухарскую область с целью всестороннего изучения вопросов, связанных с обеспечением стабильности международных грузовых перевозок автомобильным транспортом и непрерывности цепочки поставок грузов в рамках ограничительных мер, введенных в связи с пандемией коронавируса.
Из-за ограниченного въезда и выезда из Туркменистана с начала пандемии грузовые прицепы, перевозимые через эту страну, перевозятся через границу Республики Узбекистан национальными перевозчиками посредством бесконтактного обмена. Сначала заместитель министра побывал на Алатском пограничном таможенном посту и изучил там ситуацию.
На встрече с ответственными пограничными войсками Службы государственной безопасности Республики Узбекистан был обсужден вопрос организации стоянки для размещения грузового автотранспорта на нейтральной территории между двумя государственными границами в целях недопущения возникновения заторов для грузовых транспортных средств при въезде на пограничный пост.
В ходе поездки также состоялась встреча с ответственными лицами Туркменистана. На нем состоялся обмен мнениями по вопросам увеличения возможностей вывоза прицепов из Узбекистана, увеличения количества ежедневных вывозов, осуществления перевозок на договорной основе.
После этого состоялась встреча с руководителями предприятий-членов Международной ассоциации автомобильных перевозчиков Узбекистана. На встрече приняли участие Министерство транспорта, областное управление транспорта и ответственные сотрудники ассоциации.
На мероприятии были обсуждены проблемы, с которыми сталкиваются предприятия, занимающиеся международными грузовыми перевозками. Ответственным лицам даны соответствующие указания по решению поднятых на встрече вопросов.