Электробуслардан самарали фойдаланишни ташкил этиш бўйича хорижий тажриба ўрганилмоқда
Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлиги ва БМТ Тараққиёт Дастурининг Ўзбекистондаги Ваколатхонаси ҳамкорлигида амалга оширилаётган “Тошкент – Кам углеродли автотранспортга инвестициялар жалб этишни жадаллаштириш” қўшма лойиҳаси доирасида халқаро семинар-тренинг ташкил этилди.
Туркиянинг Измир шаҳрида ташкил этилган “Электробусларни харид қилиш, режалаштириш ва молиялаштириш” мавзусидаги халқаро семинар-тренингда Транспорт вазирлиги ва “Тошшаҳартрансхизмат” АЖ ходимлари иштирок этди.
Мазкур семинар-тренинг Европа тикланиш ва тараққиёт банки ҳамда Жамоат транспорти халқаро ассоциацияси томонидан ташкил этилган бўлиб, электробуслар парки жорий этилаётган шаҳарларга энг илғор хорижий тажриба ва билимларни улашиш орқали кўмаклашишга қаратилган.
Тренинг давомида тингловчилар электробусларни харид қилиш жараёнлари, қувватлаш тизимини самарали ташкил этиш, электробус хариди ва жамоат транспортини молиялаштиришда турли хил ёндашувлар ҳақида маълумотларга эга бўлди.
Шунингдек, тренинг дастури доирасида иштирокчилар Измир шаҳридаги энг йирик транспорт оператори ҳисобланган "ESHOT" ташкилотининг автобус саройига ташриф буюриб, электробуслар инфратузилмаси билан яқиндан танишишди.

Изучается зарубежный опыт по организации эффективного использования электробусов
В рамках совместного проекта «Ташкент-ускорение привлечения инвестиций в низкоуглеродный транспорт», который осуществляется совместно Министерством транспорта Республики Узбекистан и представительством Программы развития Организации Объединенных Наций в Узбекистане организован международный семинар-тренинг.
На международном семинар-тренинге на тему «Закупка, планирование и финансирование электробусов», организованном в г.Измире Турции приняли участие сотрудники Министерства транспорта и АО «Тошшахартрансхизмат».
Данный семинар-тренинг организован Европейским банком реконструкции и развития, а также Международной ассоциацией общественного транспорта с целью оказания содействия городам, где внедряется парк электробусов, посредством распространения передового зарубежного опыта и знаний.
В ходе тренинга слушатели ознакомились с информацией о процессах закупки электробусов, эффективной организации системы зарядки, различных подходах к финансированию закупок электробусов и общественного транспорта.
Также в рамках программы тренинга участники посетили автобусный парк организации ESHOT, являющейся крупнейшим транспортным оператором в Измире и ознакомились с инфраструктурой электробусов.